• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Ľudí nemôžeme vzdelávať spôsobom nerešpektujúcim dôstojnosť človeka, tvrdí KHD na výstavu Body Worlds

Ľudí nemôžeme vzdelávať spôsobom nerešpektujúcim dôstojnosť človeka, tvrdí KHD na výstavu Body Worlds

Kresťanskí demokrati tiež poukázali na to, že viaceré organizácie kritizovali výstavu za využívanie ľudského tela na komerčné účely.

30.10.2023 (SITA.sk) - Predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) opätovne apelujú na členstvo vlády, aby zrušilo výstavu Body Worlds v bratislavskom obchodnom centre Nivy.

Kresťanskí demokrati sa obracajú najmä na ministrov zdravotníctva, školstva a vnútra, aby zastavili výstavu mŕtvych ľudských tiel, ktorá podľa nich porušuje platnú legislatívu.

Nakladanie s ľudskými pozostatkami

Vo svojom stanovisku pritom poukázali aj na to, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave konštatoval nelegálnosť výstavy a začal voči organizátorovi správne konanie.

„Nakladanie s ľudskými pozostatkami musí byť v súlade so zákonom o pohrebníctve. Musí sa s nimi zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku. Zároveň právna úprava presne vymedzuje, za akých podmienok je možné ľudské pozostatky vystavovať,“ uviedlo KDH.

Doplnilo, že v rámci predmetnej výstavy sa s ľudskými pozostatkami zaobchádza spôsobom, ktorý je v rozpore s platnou legislatívou a hrubo narúša ľudskú dôstojnosť.

Kresťanskí demokrati tiež poukázali na to, že viaceré organizácie kritizovali výstavu za využívanie ľudského tela na komerčné účely, čo je v rozpore s Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne.

Telá môžu patriť čínskym väzňom

„Výstava skutočných mŕtvych ľudských tiel účelovo zavádza laickú verejnosť a prezentuje nepravdivý a hrubo znevažujúci obraz o ľudskom tele. Preto je neprijateľnou edukačnou aktivitou pre odbornú či širokú verejnosť. Nemôžeme vzdelávať ľudí spôsobom, ktorý nerešpektuje dôstojnosť človeka a zarába na neetickom zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami,“ vravia kresťanskí demokrati. Za problematickú považujú i nejasnosť pôvodu ľudských ostatkov.

„Nemôžeme tolerovať, že vystavené ľudské pozostatky môžu patriť s veľkou pravdepodobnosťou politickým väzňom čínskeho komunistického režimu,“ zdôraznili.


Pod stanoviskom sú podpísaní člen Ústavnoprávneho výbor NR SR František Mikloško, europoslankyňa Miriam Lexmann, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo Peter Stachura a podpredseda KDH a člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Marián Čaučík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie