• Dnes je: Streda 11. septembra 2024 meniny má Bystrík

Litva zakázala autám registrovaným v Bielorusku vjazd do krajiny, rovnaké opatrenie urobilo Estónsko aj Lotyšsko

Litva zakázala autám registrovaným v Bielorusku vjazd do krajiny, rovnaké opatrenie urobilo Estónsko aj Lotyšsko

Zákaz platí pre všetky osobné autá bez ohľadu na štátnu príslušnosť majiteľa alebo vodiča.

15.8.2024 (SITA.sk) - Všetky autá registrované v Bielorusku budú mať od 16. augusta zakázaný vjazd do Litvy. Ako referuje web Ukrajinská pravda, oznámil to bieloruský Výbor pre štátne hranice.

Obmedzenie vjazdu osobných vozidiel registrovaných v Bielorusku do Litvy, zavedené 18. júla, sa pôvodne napríklad nevzťahovalo na autá, ktoré vlastnia bieloruskí občania, ktorí sú držiteľmi platného víza alebo povolenia na prechodný alebo trvalý pobyt v Európskej únii. Od piatku však platí zákaz pre všetky autá registrované v Bielorusku.

Od 16. júla nemôžu vstúpiť autá s bieloruskými poznávacími značkami ani do Lotyšska, predtým takýto zákaz zaviedlo aj Estónsko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, odborník upozorňuje na dôsledky zvyšovania minimálnej mzdy

politici svojimi regulaciami zhorsuju zivot zamestnancov odbornik upozornuje na dosledky zvysovania minimalnej mzdy

11.9.2024 (SITA.sk) - Politici svojimi reguláciami zhoršujú život zamestnancov, tvrdí odborník z INESS. Analytik z INESS Róbert Chovanculiak upozorňuje na negatívne dôsledky zásahov politikov do mzdovej politiky súkromných firiem na Slovensku.

Zhoršenie pracovných podmienok

Argumentuje, že pravidelné zvyšovanie minimálnej mzdy alebo zdravotných odvodov vedie k zhoršeniu pracovných podmienok a znižovaniu zamestnaneckých benefitov.

„Zamestnávatelia z donútenia síce zvýšia peňažnú časť, ale následne sa budú snažiť ušetriť v tej nepeňažnej. Nie preto, že by chceli škodiť zamestnancom, ale preto, že musia udržať ekonomickú opodstatnenosť ich pracovného miesta," hovorí Chovanculiak.

Dodáva, že takéto zásahy vedú k znižovaniu nepeňažných kompenzácií, ako sú priaznivé pracovné prostredie, zamestnanecké výhody alebo flexibilná pracovná doba. Podľa Chovanculiaka sú nepeňažné kompenzácie pre zamestnávateľov rovnakými nákladmi ako peňažná mzda, a spolu tvoria celkovú cenu práce.

Obviňovanie zamestnávateľov

Róbert Chovanculiak ďalej zdôrazňuje, že tento proces vedie k viditeľným zmenám ako krátenie benefitov alebo zliav, ale aj k menej viditeľným zhoršeniam pracovného prostredia, ako sú kratšie prestávky alebo prísnejšie sledovanie produktivity.

„Zamestnanci si tento postupný proces zhoršenia pracovného prostredia spravidla nespoja s tým, že ide v skutočnosti o ‚platbu’ za politikmi pretlačené zvýšenie peňažnej odmeny," konštatuje Chovanculiak.

Zamestnanci preto začnú obviňovať zamestnávateľov, ktorí tlačia na ich výkon a často nadobudnú dojem, že ich zamestnávateľ chce pre svoj vlastný prospech poriadne vyžmýkať.

Na záver analytik dodáva, že slovenskí voliči si často neuvedomujú, že tlieskajú opatreniam, ktoré znižujú príjemnosť ich pracovného prostredia na úkor vyššej peňažnej odmeny.


Počasie