• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Lipšic: Zmeny v Trestnom zákone ovplyvnia kauzy ako Gorila alebo Mýtnik, môžu byť premlčané

Lipšic: Zmeny v Trestnom zákone ovplyvnia kauzy ako Gorila alebo Mýtnik, môžu byť premlčané

Na znižovanie trestných sadzieb a skracovanie premlčacích lehôt pritom podľa neho neexistuje žiadny legitímny dôvod.

11.12.2023 (SITA.sk) - Vládne návrhy zmien Trestného zákona ako znižovanie trestných sadzieb alebo skracovanie premlčacích lehôt môžu ovplyvniť sledované trestné kauzy ako Gorila alebo Mýtnik III. Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Kauzy môžu byť vyhlásené za premlčané

Podľa neho môžu byť obe kauzy v dôsledku zmien vyhlásené za premlčané. „Pretože platí, že sa vždy použije ten Trestný zákon pre obvineného, ktorý je pre neho priaznivejší," povedal Lipšic. Zároveň pripomenul, že nová právna úprava sa týka aj trestu prepadnutia majetku.

„Dokonca aj v situácii, keď už je vyhlásené konkurzné konanie, ale majetok ešte nie je speňažený," povedal Lipšic s tým, že v takom prípade sa konkurzné konanie preruší a súd bude musieť opätovne rozhodnúť, či sú splnené podmienky na uloženie trestu prepadnutia majetku.

„To sa napríklad týka aj trestu prepadnutia majetku, ktorý bol uložený odsúdenému Ladislavovi Bašternákovi," zdôraznil Lipšic.

Na znižovanie trestných sadzieb nie je dôvod

Špeciálny prokurátor zároveň zdôraznil, že neexistuje ani jeden nález Ústavného súd SR, ktorý by konštatoval nedôvodné trestné stíhanie v trestnej veci, ktorá je v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň podľa vlastných slov nesúhlasí so stanoviskom vlády, že žiadna mediálne sledovaná kauza nebude v dôsledku zmien zastavená.

„Bude množstvo pomerne profilových káuz premlčaných," vyhlásil Lipšic.

„Okrem, samozrejme, konkrétneho záujmu vplyvných osôb, ktoré sú trestne stíhané, aby týmto zákonom dosiahli beztrestnosť," skonštatoval špeciálny prokurátor.

Bude to „veľká kovbojka"

Podľa prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry Lucie Bizoňovej bude presun spisov zo špeciálnej prokuratúry na krajské prokuratúry extrémne náročný.

„Čo sa týka tej diskusie (o zmenách fungovania prokuratúry, pozn. SITA), nebola žiadna," povedala prokurátorka. Doplnila, že presun všetkých spisov medzi jednotlivými prokuratúrami bude „veľká kovbojka".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinci priblížili najnovšie ruské straty vo vojne, hlásia aj zničenie ďalších 41 delostreleckých systémov

ukrajinci priblizili najnovsie ruske straty vo vojne hlasia aj znicenie dalsich 41 delostreleckych systemov

22.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 160 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 407 240, uviedol vo štvrtok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, 35 obrnených bojových vozidiel pechoty, 41 delostreleckých systémov, päť raketometov a jedno lietadlo. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 523 tankov, 12 373 obrnených bojových vozidiel pechoty, 9 867 delostreleckých systémov, 997 raketometov a 339 lietadiel.

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie, publikovalo nepodložené informácie o údajných mučiarňach na Ukrajine

Ruské veľvyslanectvo v Bratislave naďalej šíri dezinformácie. Tvrdí to zakladateľ webu Hoaxy a podvody a bývalý prispievateľ profilu na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR David Púchovský.

Šírenie nepodložených informácií

Informoval, že veľvyslanectvo v stredu publikovalo ničím nepodloženú informáciu o údajných mučiarniach na Ukrajine. Zároveň upozornil, že ruská ambasáda informuje o organizácii Svetového festivalu mládeže v ruskom Soči v marci tohto roku. Na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je spojiť najprogresívnejších mladých ľudí na svete.

„Žiadne slovenské štátne inštitúcie doposiaľ na tieto statusy nereagovali. Podobné ticho nastalo aj po smrti opozičného lídra Alexeia Navaľnyjho," uviedol Púchovský.

Manipulácia a propaganda Ruska

Ten preňho platí do všetkých krajín schengenského priestoru do roku 2025 pre podozrenie zo špionáže a šírenia ruskej propagandy. Púchovský informuje, že Sviridov vo svojom článku uvádza niekoľko výrokov, ktoré sú priamym hybridným pôsobením Ruska.

„Nepodarilo sa zrušiť všetko ruské na Slovensku, slovenská mládež má naďalej blahovoľný vzťah k našej krajine," povedal hovorca ambasády v SR. Púchovský tvrdí, že ide o vykreslenie Ruska ako obete, ako niekoho cenzurovaného. Sviridov v článku uvádza, že „na Slovensku sa väčšina voličov vo voľbách v podstate vyslovila za normálne vzťahy s Ruskom". Puchovský oponuje a tvrdí, že ide o dezinformáciu.

„Takáto otázka nebola súčasťou volieb, ani neodráža názorový postoj voličov koaličných strán, ide o hrubú manipuláciu a propagandu, ktorá normalizuje súčasné konanie Ruska na Ukrajine," dodáva Púchovský.

Ruský novinár v článku taktiež píše, že v propagovaní festivalu sa angažuje bývalý politik Ján Čarnogurský, ktorý bol Sviridovým advokátom, a bývalý politický kandidát Tomáš Špaček, ktorý patril k najvirálnejším šíriteľom ruskej propagandy.


Počasie