• Dnes je: Štvrtok 20. januára 2022 meniny má Dalibor

Lekári musia pomáhať aj pacientom, ktorí sa predávkovali ivermektínom

Lekári musia pomáhať aj pacientom, ktorí sa predávkovali ivermektínom

„Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku Ivermektín proti covidu, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach je voľných už iba 19 kovidových lôžok. Na sto percent sú obsadené lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou.

Za posledný mesiac hospitalizovali v univerzitnej nemocnici dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. V prípade jedného pacienta ide o život ohrozujúci stav s poruchou vedomia a ďalšími závažnými neurologickými príznakmi. „U uvedených pacientov sme zaznamenali viac ako tisícnásobné prekročenie koncentrácie tohto lieku v krvi,“ povedal Marek Varga, primár Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie.

Lekári košickej nemocnice neodporúčajú užívanie ivermektínu „Neodporúčam užívanie akéhokoľvek lieku bez odporúčania a kontroly lekára,“ hovorí primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný.

„V prípade ivermektínu máme na trhu aj veterinárne prípravky rôznej sily a spôsobu užívania. V praxi sme zaznamenali užívanie kvapiek na vonkajšie použitie na liečbu operencov, ktoré pacienti užívali perorálne. O konských pastách ani nehovoriac.

Okrem poškodenia pečene má užívanie ivermektínu aj závažné neurologické účinky. Príznaky majú rôzny stupeň závažnosti, od únavy, cez ľahšiu malátnosť, až po agresivitu a poruchy vedomia. Odborníci z nemocnice zdôrazňujú, že ivermektín nie je liekom na COVID-19.

Ivermektín vám pri COVID-19 nepomôže, lieči sa ním svrab. Polícia upozorňuje na Rostasa, ktorému uverili tisíce ľudí

Liek Ivermektín nie je určený na liečbu ochorenia COVID-19, ale svrabu. Informovala o tom polícia vo svojom profile na sociálnej sieti Hoaxy a podvody – Polícia SR. Upozornila na užívateľský profil Tibor Eliot Rostas, ktorý informoval, že Ivermektín dostal zelenú.


„V návale radosti však zabudol spomenúť, že tento liek nebol schválený na liečbu Covid-19. Namiesto toho si ponadával na farma firmy, vedcov a zapredaných lekárov. Jeho status zdieľa viac ako 9 400 ľudí,“ uviedla polícia.

Liek Ivermectin Exeltis 3 mg tablety bol skutočne prednedávnom na Slovensku registrovaný. Balenie 10 tabliet je dostupné na lekársky predpis v nemocniciach aj lekárňach.


Polícia priblížila, že liek Ivermectin Exeltis bol schválený na terapiu troch ochorení, a to črevnej infekcie spôsobené červom (háďatko črevné), ďalej na infekcie krvi nazývanej mikrofilarémia, ktorú spôsobuje červ (vlasovec miazgový) a ak lekár diagnostikoval svrab (kožný roztoč pod kožou). V príbalovom letáku k lieku sa slovo COVID-19 nenachádza.


Polícia pripomína, že Ivermektín nie je zázračný liek. „Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku Ivermektín proti covidu, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami. Uviedol to server BBC s odkazom na zistenie štyroch nezávislých vedcov. Tí posudzovali všetky dostupné štúdie, v ktorých bol liek testovaný na ľuďoch nakazených koronavírusom. Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou lieku potom podľa nich dospeli k záveru, že liek nemá vplyv na zdravotný stav pacientov s covidom,“ upozornila polícia a dodala, že najlepším liekom v tejto chvíli zostáva prevencia vo forme vakcíny.


Počasie