• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Kúpele Sliač sa predať neoplatí. Aký bude ich ďalší osud?

Kúpele Sliač sa predať neoplatí. Aký bude ich ďalší osud?

Ministerstvo hospodárstva SR vypracovalo dlhodobú víziu rozvoja kúpeľov za 204,5 mil. eur s kapacitou 1 100 az 1 200 lozok.

O ďalšom postupe pri rekonštrukcii štátnych Kúpeľov Sliač sa bude rokovať. Pre agentúru SITA to uviedla manažérka marketingu a komunikácie MH Manažmentu Andrea Devánová. K projektu koncom minulého týždňa vydal stanovisko Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Nízka hodnota kúpeľov

Obnova kúpeľov, ako liečebného zariadenia, je podľa neho výhodnejšia ako zachovanie súčasného stavu alebo predaj areálu. Hlavným dôvodom je nízka hodnota kúpeľov a predpoklad nárastu ich výnosov po rekonštrukcii.

„V súčasnosti sa oboznamujeme so stanoviskom Útvaru hodnoty za peniaze, pričom nás čaká diskusia s najvyššími predstaviteľmi Ministerstva hospodárstva SR, v rámci ktorej sa dohodneme na ďalšom postupe,“ priblížila ďalší postup Devánová.

Ako zároveň dodala, MH Manažment teší, že ÚHP potvrdil opodstatnenosť rekonštrukcie Kúpeľov Sliač a zachovania kúpeľnej liečby.

Dlhodobá vízia rozvoja

Ministerstvo hospodárstva SR vypracovalo dlhodobú víziu rozvoja kúpeľov za 204,5 mil. eur s kapacitou 1 100 az 1 200 lozok. V rámci projektu rozdeleného do troch etáp plánuje postupne zrekonštruovať existujúce objekty aj kúpeľný park, a rozšíriť zdravotnícke služby a počet lôžok aj výstavbou nových zariadení. ÚHP pritom odporúča začať s obnovou kúpeľov v menšom rozsahu.

„Preferovaný variant má stáť 110 mil. eur. Navrhujeme začať s prvou etapou s predpokladanými nákladmi vo výške 60 mil. eur. Rekonštrukciou pribudne k súčasným lôžkam ďalších 254,“ konštatuje.

Obnoví sa kultúrna pamiatka

Pokračovať odporúča obnovou Liečebného domu Palace namiesto výstavby nových budov, a to aj za cenu vyšších investičných nákladov. ÚHP odporúča tento variant, lebo sa obnoví kultúrna pamiatka a využijú sa lôžkové kapacity domu. Nimi navrhovaných 664 lôžok by malo stačiť aj pri očakávanom raste dopytu.

Na Sliači sa liečia srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu, ženské ochorenia a pacienti po prekonaní onkologických ochorení. Ide o jediné slovenské kúpele, ktorých majiteľom je 100 % štátna spoločnosť – Kúpele Sliač, a.s. Jej akcionármi sú MH Manažment a Všeobecná zdravotná poisťovňa. Aktuálne majú kúpele 350 lôžok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie