• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Krajský súd v Prešove nesúhlasí s aktuálnym návrhom súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje región

Krajský súd v Prešove nesúhlasí s aktuálnym návrhom súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje región

Podľa vedenia Krajského súdu v Prešove návrh diskriminačne likviduje jeden slovenský región v prospech iného.

25.3.2022 (Webnoviny.sk) - Nesúhlas s neformálnymi politickými vyjednávaniami o budúcnosti slovenského súdneho systému vo svojom piatkovom stanovisku vyjadrilo vedenie Krajského súdu v Prešove.

Zároveň požiadali poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby nepodporili aktuálny návrh reformy, tzv. súdnej mapy, respektíve taký, ktorý zmarí účel a cieľ reformy.

Diskriminačná likvidácia regiónu

Ako vo vyhlásení vedenia Krajského súdu v Prešove uviedla jeho predsedníčka Anna Kovaľová, ministerstvo spravodlivosti a poslancov NR SR žiadajú, aby sa nezasadzovali za taký návrh súdnej mapy, ktorý diskriminačne likviduje jeden slovenský región v prospech iného.

„Zdôrazňujeme, že v prípade prešovského regiónu, ktorý je populáciou najväčší a je jedným z najväčších i rozlohou, návrh zmien obsahuje najvyšší počet zrušených súdov, vrátane zrušenia samostatného odvolacieho súdu, ktorý má svoju históriu a jednoznačné opodstatnenie v riadnom pôsobení v rámci justičného systému. Napokon, i z pohľadu číselných ukazovateľov, je Krajský súd v Prešove dlhodobo súdom s najvyšším počtom vecí pripadajúcich na jedného sudcu a rovnako s najvyšším priemerným výkonom rozhodovacej činnosti,“ zdôraznila Kovaľová, ktorej stanovisko agentúre SITA sprostredkovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Pozitívne smerovanie súdnictva je ohrozené

Znepokojenie nad neprehľadným a netransparentným legislatívnym procesom reformy, ktorý svojím priebehom spochybňuje pozitívne smerovanie moderného slovenského súdnictva, vyjadrila aj Základná organizácia Odborového zväzu justície (OZJ) v SR pri Krajskom súde v Prešove.

Tá upozornila na hroziacu skutočnosť, že Prešovský samosprávny kraj je v znení ostatného pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa objavil v tomto týždni, najviac postihnutý navrhovanou súdnou reformou, a to stratou štyroch okresných súdov. Navyše aj stratou samostatnej pôsobnosti krajského súdu.

Odvolávajú sa pritom na veľkosť kraja, ktorý je počtom obyvateľov najväčším na Slovensku, má 665 obcí, z toho 23 miest a v súčasnosti až deväť z jeho 13 okresov patrí medzi najmenej rozvinuté okresy.

„So svojím postojom a stanoviskom Základnej organizácie OZJ v SR pri Krajskom súde v Prešove sme oboznámili ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, Súdnu radu SR a ďalšie justičné orgány, tiež Úrad pre štátnu službu,“ uviedla Petrufová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie