• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Krajniak sľubuje adresnú pomoc ľuďom, ktorých najviac potrápilo zdražovanie a rekordný nárast cien

Krajniak sľubuje adresnú pomoc ľuďom, ktorých najviac potrápilo zdražovanie a rekordný nárast cien

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak to povedal v piatkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres.

25.3.2022 (Webnoviny.sk) - Verejnosť by sa mala do týždňa dozvedieť, ako chce vládna koalícia pomôcť s vysokou infláciou ľudom s nižšími príjmami. V piatkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Príprava najlepších riešení

Túto skupinu chce podľa neho vláda zadefinovať hranicou mesačného príjmu. O tejto téme Krajniak rokoval posledný týždeň s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO).

Inštitút sociálnej politiky a Inštitút finančnej politiky pripravujú návrhy, akým spôsobom pomôcť najmä rodinám s deťmi a tým, ktorí sú najviac postihnutí infláciou," povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Pomoc pre sociálne slabších

Pôjde podľa neho o adresnú pomoc pre nízkopríjmové pracujúce rodiny s deťmi, ľudí v hmotnej núdzi, dôchodcov s nízkou penziou, či osamelých ľudí.

„Túto skupinu definujeme mesačným príjmom, teda pomoc bude do nejakého mesačného príjmu, konkrétnu predstavu už mám," dodal Krajniak.

Zástupcovia dôchodcov, zdravotníckych organizácií, samosprávy a kúpeľov žiadajú vládu, aby riešila rast cien

Zástupcovia dôchodcov, zdravotníckych organizácií, samosprávy, kúpeľov a odborári spoločne žiadajú vládu, aby sústredila svoju pozornosť na zdražovanie, ktorému čelíme a ktoré nás čaká aj v najbližších mesiacoch.


Predstaviteľka Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Valéria Pokorná na tlačovej besede poukázala na to, že od vlády požadujú mimoriadnu 3-percentnú valorizáciu dôchodkov.

Zdravotníci nemajú prísľub zmeny

Namiesto toho im chce vláda v tomto roku len vyplatiť trinásty dôchodok v skoršom termíne. „Nikto nepovedal, že s týmto trinástym dôchodkom súhlasíme, to v žiadnom prípade,“ povedala. Podľa nej nejde o žiadnu pomoc navyše.


Prezidentka Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová upozornila na to, že na Slovensku chýba 12-tisíc sestier a pôrodných asistentiek a ich mzdy nedosahujú ani priemernú mzdu na Slovensku. „Zdravotnícki pracovníci nemajú prísľub zmeny,“ povedala.


Upriamila pozornosť aj na to, že zdravotníkom pribúdajú noví pacienti aj spomedzi utečencov z Ukrajiny. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová varovala pred dôsledkami podfinancovania zdravotníctva.

Zdravotníctvo podľa nej pri súčasnom financovaní môže skolabovať. „Apelujeme na vládu, že situácia je veľmi komplikovaná,“ povedala.

Na Slovensku je pracujúca chudoba

Šéfka Asociácie slovenských kúpeľov Janka Zálešáková tvrdí, že v roku 2020 na Slovensku výrazne klesla kúpeľná starostlivosť. V roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 sa podľa nej znížil počet seniorov v kúpeľoch o 34-tisíc. „Seniorom sa nedostala kúpeľná starostlivosť, ktorá prináša oddaľovanie chronických chorôb,“ povedala.


Predseda OZ KOVO Emil Machyna upozornil na to, že na Slovensku máme pracujúcu chudobu. „Človek, ktorý pracuje, by nemal byť chudobný,“ zdôraznil. Odborári podľa neho chcú tlačiť na vládu, aby zlepšila život na Slovensku.


Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali zástupcovia Jednoty dôchodcov na Slovensku, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Asociácie na ochranu práv pacientov SR, Konfederácie odborových zväzov, Asociácie slovenských kúpeľov, Združenia miest a obcí Slovenska a Združenia kresťanských seniorov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie