• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Krajiny EÚ za šesť mesiacov nahlásili tisícky nenávistných prejavov na sociálnych sieťach, stovky z nich boli v slovenskom jazyku

Krajiny EÚ za šesť mesiacov nahlásili tisícky nenávistných prejavov na sociálnych sieťach, stovky z nich boli v slovenskom jazyku

Ako organizácia spresnila, v rámci celého konzorcia tvorili nenávistné prejavy voči LGBTQ komunite takmer jednu tretinu, no na Slovensku prejavy proti sexuálnej orientácii tvorili až 70 percent nahláseného obsahu.

Európske organizácie sa pustili do nahlasovania nenávistných prejavov na sociálnych sieťach. Urobili tak v rámci projektu SafeNet.

Podstatou projektu je nahlasovanie nelegálnych nenávistných prejavov v onlinovom priestore s cieľom analyzovať reakcie sociálnych médií na nahlásený obsah.

Monitorovanie online priestoru

Do projektu sa zapojilo 21 organizácií z 20 krajín EÚ vrátane Slovenska, ktorého online priestor monitoruje mimovládna organizácia digiQ. Krajiny počas 20 mesiacov monitoringu plánujú nahlásiť 20-tisíc nenávistných prejavov.

Po prvých šiestich mesiacoch všetci členovia nahlásili spolu takmer 3 900 takýchto prejavov, z čoho 361 je v slovenskom jazyku. Informovala o tom organizácia digiQ s tým, že najväčšia časť týchto prejavov bola adresovaná osobám z LGBTQ komunity.

Nenávistné prejavy voči LGBTQ

Ako organizácia spresnila, v rámci celého konzorcia tvorili nenávistné prejavy voči LGBTQ komunite takmer jednu tretinu, no na Slovensku prejavy proti sexuálnej orientácii tvorili až 70 percent nahláseného obsahu.


„Veľké zastúpenie mali tiež protirómske prejavy, rasistické prejavy a prejavy proti utečencom. Na Slovensku boli v pomerne veľkom počte zastúpené aj antisemitské prejavy, a to podielom deväť percent z nahláseného obsahu,“ doplnila organizácia a informovala, že počet nenávistných prejavov, ktoré sociálne média odstránili, bol nízky. „TikTok a Twitter odstránili zhruba polovicu nahlásených prejavov. Facebook odstránil 36 percent nahláseného obsahu, Instagram iba 22 percent a YouTube 8 percent,“ spresnila organizácia digiQ.

Komentáre porušujúce zákon

Komentáre, ktoré porušujú zákon, sociálne siete neodstránili ani po opakovanom upozornení. „Facebook často nerozpozná nenávistné prejavy, keď majú podobu obrázka. TikTok zase nedokáže rozpoznať nenávistný prejav, ak je napísaný v ruskom jazyku latinkou,“ upozornila organizácia a informovala, že z pohľadu rýchlosti reakcie si najlepšie viedol TikTok, ktorý posúdil až 86 percent nahláseného obsahu do 24 hodín od nahlásenia.


Sociálne siete spoločnosti Meta, čiže Instagram a Facebook, boli schopné reagovať do 24 hodín v zhruba 30 percentách prípadov a Twitter v takmer polovici nahlásených prípadov.


„Najhoršie si viedol YouTube, ktorý do jedného dňa zareagoval iba na 10 percent nahláseného obsahu,“ uviedla organizácia.

Výsledky z prvých šiestich mesiacov

Z výsledkov projektu za prvých šesť mesiacov vyplynulo, že z 316 nelegálnych nenávistných prejavov, ktoré boli nahlásené zo Slovenska, sociálne siete odstránili 45 z nich a v 33 prípadoch sociálne siete reagovali do 24 hodín od nahlásenia.


Dodnes nie je spätná väzba od sociálnych sietí na 108 nahlásených prejavov. 240 prejavov bolo nahlásených na Facebooku, z čoho posúdených do 24 hodín ich bolo 25. Na Instagrame nahlásili osem nenávistných prejavov, z ktorých posúdené boli dve.


Twitter posúdil jeden z 20 nahlásených prejavov a YouTube jeden prejav z 42 nahlásených. TikTok do 24 hodín posúdil štyri prípady zo šiestich. Facebook odstránil 37 nenávistných Slovenských prejavov, Instagram jeden, Twitter šesť, TikTok jeden a YouTube neodstránil ani jeden.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie