• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Koronavírus: Vyše dvesto Slovákom vyšli pozitívne PCR testy a pribudlo aj 12 úmrtí

Koronavírus: Vyše dvesto Slovákom vyšli pozitívne PCR testy a pribudlo aj 12 úmrtí

PCR testy na Slovensku potvrdili v pondelok 16. mája ďalších 262 pozitívnych na koronavírus. Celkovo ich laboratóriá na Slovensku ukončili 2 275.

Za uplynulý deň pribudlo aj 12 úmrtí na COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 20 062.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 275 pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Antirúškari nepochodili ani na súde v Štrasburgu. Ako dopadli ďalšie sťažnosti voči protipandemickým opatreniam?

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol 20 sťažností, ktoré boli podané voči Slovenskej republike. Dohromady 16 z nich patrilo prípadu Lörinc verzus SR, ktoré sa týkali nariadení vlády a Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) o lockdowne, obmedzení práva zhromažďovať sa a o povinnom nosení rúšok počas pandémie COVID-19. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.


„Sťažovatelia sa sťažovali predovšetkým na povinnosť nosiť rúška a povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19 ako podmienkou pre výnimky z rôznych obmedzení,“ skonštatoval Bubla.

ESĽP sa pri svojom rozhodovaní v týchto prípadoch oprel o judikatúru, podľa ktorej Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd neposkytuje priestor na podávanie žiadostí podaných kýmkoľvek vo verejnom záujme, neumožňuje teda jednotlivcom sťažovať sa na ustanovenia vnútroštátneho práva, ktoré sú podľa nich v rozpore s dohovorom.

Chýbali akékoľvek dôkazy

Sťažovatelia majú tiež povinnosť preukázať ESĽP presvedčivé dôkazy o tom, že v ich prípade existuje pravdepodobnosť porušenia práv.


V posudzovaných sťažnostiach sťažovatelia nepredložili žiadne informácie o ich individuálnej situácii. V sťažnostiach bola uvedená iba ich identita a v niektorých prípadoch ich zamestnanie, ale sťažovatelia neuviedli, ako konkrétne sa ich napadnuté opatrenia týkajú alebo sa pravdepodobne budú týkať,“ spresnil Bubla.

Dodal, že absolútny nedostatok konkrétnych informácií od sťažovateľov však neumožnil ESĽP individuálne posúdiť ich situáciu, ani otázku vyčerpania vnútroštátnych prostriedkov nápravy.

Uvedené informácie boli nepravdivé

Súd tiež zamietol dvojicu žiadostí v prípade Volárová verzus SR, ktoré sa týkali neprimeranej dĺžky občianskoprávnych konaní a nedostatku účinného prostriedku nápravy v tomto ohľade. ESĽP vo svojom rozhodnutí poukázal na to, že sťažovatelia neuviedli v sťažnostiach pravdivé informácie.


„Súd skonštatoval, že poskytnutie neúplných alebo nepravdivých informácií, ktoré sa týkajú samotného jadra prípadu, môže byť posúdené ako zneužitie práva na podanie sťažnosti. V posudzovanom prípade boli informácie poskytnuté sťažovateľmi v dvoch prípadoch zjavne nepravdivé,“ uzavrel Bubla.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie