• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Koronavírus: Slovensko hlási po PCR testoch stovky infikovaných, počet obetí stúpol

Koronavírus: Slovensko hlási po PCR testoch stovky infikovaných, počet obetí stúpol

V nemocniciach je hospitalizovaných 590 pacientov, z toho 39 pacientov je na jednotke intenzívnej starostlivosti a 14 potrebuje pľúcnu ventiláciu.

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 853 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 2 078.

Zároveň sa potvrdilo 187 pozitívnych prostredníctvom antigénového testovania z celkového počtu 1 945 testov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk a korona.gov.sk.

Za uplynulý deň pribudlo šesť úmrtí na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 280 obetí.


V nemocniciach je hospitalizovaných 590 pacientov, z toho 39 pacientov je na jednotke intenzívnej starostlivosti a 14 potrebuje pľúcnu ventiláciu.

Celosvetovo klesli úmrtia na koronavírus o deväť percent, počet nových prípadov je zatiaľ stabilný

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v uplynulom týždni celosvetovo klesol o deväť percent a počet nových prípadov zostáva relatívne stabilný. Vo svojej správe o vývoji pandémie o tom informuje Svetová zdravotnícka organizácie (WHO).

V Afrike pokles prípadov

Za uplynulý týždeň agentúra globálne zaregistrovala viac ako 14-tisíc úmrtí na COVID-19 a takmer sedem miliónov nových prípadov. Zatiaľ čo Západné Tichomorie hlási 30-percentný nárast nových prípadov, Afrika registruje pokles o 46 %.


O viac ako 20 % klesol počet nových prípadov aj na americkom kontinente a na Blízkom východe.

Počet úmrtí o 19 % stúpol na Blízkom východe a klesol o viac ako 70 % v Afrike, o 15 % v Európe a 10 % v Severnej a Južnej Amerike.

Dominantný subvariant omikronu BA.5


Celosvetovo dominantný zostáva subvariant omikronu BA.5, ktorý predstavuje takmer 70 % všetkých sekvenovaných vzoriek vírusu zdieľaných s najväčšou verejne dostupnou vírusovou databázou.

Výskyt ďalších subvariantov omikronu, vrátane BA.4 a BA.2, zjavne klesá, keďže prevahu získava spomenutý BA.5.


WHO pritom upozorňuje, že jej hodnotenie trendov šírenia COVID-19 ovplyvňuje skutočnosť, že krajiny menej testujú, sekvenujú a sledujú šírenie koronavírusu, keďže uvoľnili pandemické opatrenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie