• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Koronavírus na Slovensku zabil v prvom štvrťroku takmer 10-tisíc ľudí, stúpla aj úmrtnosť na iné ochorenia

Koronavírus na Slovensku zabil v prvom štvrťroku takmer 10-tisíc ľudí, stúpla aj úmrtnosť na iné ochorenia

Kým v januári spôsobil COVID-19 úmrtie 1,7 tisíca osôb na 100-tisíc obyvateľov, v marci to bolo 323 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov.

Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku bolo počas prvých troch mesiacov tohto roka ochorenie COVID-19.

Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo oddelenie komunikácie úradu.

Ochorenie sa podpísalo pod 39 percent všetkých úmrtí, nákaze počas prvého štvrťroka podľahlo 9 355 ľudí. Celkovo za prvé tri mesiace roku 2021 zomrelo na Slovensku viac ako 24-tisíc ľudí.

Príčiny úmrtí

Najviac úmrtí spôsobil koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3,4 tisíca osôb. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy (33 percent úmrtí).

Nasledujú nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (6 percent) a choroby tráviacej sústavy (3 percentá).

Týchto päť najčastejších príčin spôsobilo spolu 93 percent všetkých úmrtí. Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH).

Klesol počet zomretých na nádory

Úmrtnosť počas prvých troch mesiacov roku 2021 bola o 63 percent vyššia, než je priemer prvých štvrťrokov počas posledných piatich rokov. Počet nadúmrtí v tomto roku je pritom takmer identický ako počet osôb, ktoré podľahli ochoreniu COVID-19.


Počet úmrtí na choroby obehovej sústavy v januári stúpol oproti päťročnému priemeru o 23 percent, vo februári o sedem percent a v marci bol oproti päťročnému priemeru nižší o dve percentá.


O viac ako 20 percent oproti priemeru sa v januári a februári zvýšil aj počet úmrtí na choroby dýchacích ciest, v marci bol o sedem percent nižší ako päťročný priemer. Oproti päťročnému priemeru klesol počet zomretých na nádory. Počas prvých troch mesiacov sa znížil o 10 až 17 percent, najviac vo februári.

Koronavírus zabil najmä starších

Najviac úmrtí spôsobil koronavírus vo vekovej skupine nad 65 rokov – takmer 80 percent. Medzi obeťami bolo 49 percent ľudí vo veku nad 75 rokov a 30 percent ľudí vo veku od 65 do 75 rokov. Ďalších 21 percent obetí tvorili ľudia v produktívnom veku. Ochoreniu podľahli aj štyri deti vo veku do 14 rokov.


Koronavírus najvýznamnejšie zmenil štatistiky úmrtnosti v 1. štvrťroku v Nitrianskom kraji. Následkom choroby podľahlo 950 osôb na 100-tisíc obyvateľov kraja. Prvenstvo má tento región aj v absolútnom počte úmrtí na COVID-19 s takmer 1 600 obeťami.

Kým v januári spôsobil COVID-19 úmrtie 1,7 tisíca osôb na 100-tisíc obyvateľov, v marci to bolo 323 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. V tomto roku ide o najvyššiu a zároveň najnižšiu mesačnú hodnotu tohto relatívneho ukazovateľa na krajskej úrovni.


Najpozitívnejší vývoj zaznamenal Žilinský kraj s mierou úmrtnosti na koronavírus v 1. štvrťroku 469 osôb na 100-tisíc obyvateľov, čo je menej ako polovičná hodnota najhoršieho regiónu. „Žilinský kraj bol zároveň jediným z ôsmich slovenských regiónov, v ktorom počas prvého štvrťroka zomrelo viac ľudí na choroby obehovej sústavy, ako na následky ochorenia COVID-19,“ povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie