• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Kollár je za posilnenie kompetencií dočasne poverenej vláde, Pellegrini nie. Spoločné vládnutie si vedia predstaviť

Kollár je za posilnenie kompetencií dočasne poverenej vláde, Pellegrini nie. Spoločné vládnutie si vedia predstaviť

Kollár sa tiež vyjadril, že stranu Hlas-SD pokladá za absolútne príčetnú a spolu s Pellegrinim sa zhodli na tom, že by si vedeli predstaviť vládnuť spolu.

29.1.2023 (Webnoviny.sk) - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) je za to, aby boli dočasne poverenej vláde posilnené kompetencie.

Povedal to dnes v diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS. Podľa neho je potrebné si uvedomiť, či sa bude politikárčiť, alebo sa pozerať na reálne potreby ľudí.

Otvorené kompetencie vlády

Predstavte si, že tu budeme mať vládu do júna alebo do septembra, prípadne úradnícku vládu. Teraz sa stane, že krajina zastane, pretože ľudia nedostanú pomoc pre to, že vláda nemá kompetencie? Som naklonený tomu, aby či už tejto vláde, alebo úradníckej vláde boli otvorené kompetencie, aby mohla vôbec pre ľudí niečo urobiť," uviedol Kollár a na otázku moderátora, či by nemala byť technická lehota na vyhlásenie predčasných volieb v prípade odvolanej vlády, reagoval s tým, že je to dobrý nápad.

Teraz máme otvorený zákon, ideme predĺžiť ústavný zákon, aby sme vedeli vrátiť späť referendum. Tam môžeme dať pokojne pozmeňujúci návrh, že pri páde vlády musia byť do šiestich mesiacov voľby a dáme to do ústavy," uviedol predseda Sme rodina.

Pellegrini zastáva opačný názor

Predsedovi strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Petrovi Pellegrinimu však posilnenie kompetencií dočasne poverenej vláde nedáva zmysel.

Znížené kompetencie majú vytvárať tlak na ústavných činiteľov, aby sfunkčnili vládu tým, že vyhlásia čo najskôr nové predčasné voľby alebo vykreujú novú vládu, ktorá získa 76 hlasov v parlamente. Je to práve preto, aby tu takáto vláda nemohla vládnuť rok po páde bez toho, aby mala mandát. Je tam práve preto toto skomplikovanie, aby to vytváralo na nich tlak," reagoval Pellegrini s tým, že ako je však možné vidieť, namiesto toho, aby to na nich vytváralo tlak, s tým, že do šiestich mesiacov sú voľby a pôjdu preč, namiesto toho chcú tieto kompetencie vrátiť a vládnuť takmer do konca volebného obdobia.

Chce zabrániť „špekulatnom", akí sú tam dnes

Pozmeňujúci návrh o tom, že do šiestich mesiacov musia byť predčasné voľby stojí za debatu. Ale myslím si, že takýto pozmeňujúci návrh majú právo podporiť len takí poslanci, ktorí aj teraz budú hlasovať za to, aby boli voľby do šiestich mesiacov a nie, že táto vláda bude vládnuť do septembra, ale už potom pre ostatné vlády to bude za šesť mesiacov," povedal Pellegrini s tým, že by to bolo farizejské.

Súčasne dodal, že takýto návrh, ktorý by dával technickú lehotu, by možno podporil. Podľa neho je potrebné zabrániť takým „špekulatnom", akí sú tam dnes, ktorí sú schopní od pádu ešte desať mesiacov vládnuť bez mandátu.


Je potrebné si urobiť poistky, aby sme mali riešenie na to, keď zase príde niekto, kto sa nevie zbaviť moci," dodal Pellegrini.


Na záver relácie sa Kollár vyjadril, že stranu Hlas-SD pokladá za absolútne príčetnú a spolu s Pellegrinim sa zhodli na tom, že by si vedeli predstaviť vládnuť spolu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie