• Dnes je: Nedeľa 22. decembra 2024 meniny má Adela

Kollár: Je dôležité zachovať jednotu EÚ. Je to jediný jazyk, ktorému Rusko rozumie

Kollár: Je dôležité zachovať jednotu EÚ. Je to jediný jazyk, ktorému Rusko rozumie

Obnova a povojnová rekonštrukcia Ukrajiny musí ísť podľa Borisa Kollára ruka v ruke s potrebnými reformami s integračným výhľadom.

25.4.2023 (SITA.sk) - Je dôležité zachovať jednotu Európskej únie (EÚ), pretože to je jediný jazyk, ktorému Rusko rozumie. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vo svojom príhovore v rámci dvojdňovej Konferencii predsedov parlamentu EÚ v Prahe.

Povojnová rekonštrukcia Ukrajiny

Prvý deň konferencie bol venovaný téme ruskej agresie na Ukrajine a reakcii EÚ v širšom geopolitickom kontexte, vrátane problematík rozšírenia EÚ, energetickej bezpečnosti a povojnovej rekonštrukcie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hlavným cieľom konferencie je podporiť úlohu parlamentov a spoločnú prácu na podporu medziparlamentných aktivít. V tlačovej správe o tom informovala Kancelária NR SR.

„Je potrebná efektívna koordinácia našich pozícií a aktivít s ostatnými partnermi," uviedol Kollár s tým, že obnova a povojnová rekonštrukcia Ukrajiny musí ísť ruka v ruke s potrebnými reformami s integračným výhľadom. „Slovensko je pripravené pomôcť a podeliť sa o svoje skúsenosti,“ dodal predseda parlamentu.

Dezinformácie a informačná vojna

Ako informovala kancelária, druhý deň konferencie budú témami úloha EÚ v globálnej spolupráci demokratických krajín a tiež problém závislosti členských štátov na totalitných režimoch z hľadiska informačnej vojny, dezinformácií, bezpečnosti dodávateľských reťazcov a strategickej autonómie.


Kollár absolvuje v rámci pracovnej cesty aj dve bilaterálne rokovania s mimoriadnymi hosťami konferencie. Stretne sa s predsedom Národneho zhromaždenia Srbskej republiky Vladimirom Orlićom a s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Ruslanom Štefančukom.

Konferencia predsedov parlamentov sa organizuje každoročne a zúčastňujú sa na nej predsedovia parlamentov členských štátov EÚ, predseda Európskeho parlamentu ako aj predsedovia parlamentov kandidátskych krajín. Cieľom konferencie je výmena názorov, informácií a skúseností medzi predsedami parlamentov. Ide o témy, ktoré súvisia s úlohou parlamentov a organizáciou parlamentných funkcií, ako aj s podporou spoločných činností.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho

poskodena zasielka nie je zodpovednostou jeziska ale predavajuceho

21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.

Krehké predmety

Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.

„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.

Poškodená zásielka

Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.

V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.

Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.

„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.

Vrátenie tovaru

Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.

V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.

Preťaženie doručovacích miest

Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.

Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.

Náhradné miesto doručenia

Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.

„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.


Počasie