• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

KĽDR hlási ďalší vysoký nárast prípadov a mŕtvych, armáde museli dať na starosť distribúciu liekov

KĽDR hlási ďalší vysoký nárast prípadov a mŕtvych, armáde museli dať na starosť distribúciu liekov

Od konca apríla hlásia viac ako 1,48 milióna ľudí s horúčkou.

17.5.2022 (Webnoviny.sk) - Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v utorok oznámila ďalší vysoký nárast ochorení, o ktorých sa predpokladá, že sú COVID-19. Štátne médiá s odvolaním sa na tamojšie protivírusové ústredie hlásili 269 510 ľudí s horúčkou a šesť mŕtvych.

Nasadiť museli armádu

Po niekoľkých dňoch od potvrdenia výskytu COVID-19 tak už v Severnej Kórei hlásia 56 mŕtvych a viac ako 1,48 milióna ľudí, ktorí mali od konca apríla horúčku. KĽDR však nemá dostatočné testovacie kapacity na potvrdenie nákaz koronavírusom vo veľkých počtoch a médiá neuviedli, koľko z prípadov horúčky bolo COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Štátna tlačová agentúra KCNA v utorok informovala, že armáda nasadila príslušníkov jej zdravotných jednotiek, aby pomohli s prepravou liekov do lekární v Pchjongjangu, ktoré začali byť otvorené 24 hodín denne, aby sa vyrovnali s krízou. Typy liekov, ktoré dávajú chorým ľuďom, však nie sú známe.

Kampane na propagáciu hygieny

Severokórejské štátne médiá tiež vedú verejné kampane zamerané na propagáciu zdravia a hygieny, okrem iného aj prostredníctvom animovaných televíznych klipov o nosení rúšok a sociálnom odstupe.

Noviny Rodong Sinmun v utorok zverejnili niekoľko textov o protivírusových zvykoch a reakcii na pandémiu v iných štátoch. Spomenuli vakcíny či antivirotikum Paxlovid od spoločnosti Pfizer, hoci americkú spoločnosť nemenovali.

Text, ktorý sa odvolával na informácie z čínskeho internetu, trval na tom, že takéto lieky sú drahé a môžu byť menej účinné proti novým variantom koronavírusu a že silné reštrikcie budú naďalej nevyhnutné.

Následky môžu byť veľmi tragické

Epidémia v KĽDR je takmer určite väčšia ako je udávaný počet chorých, keďže v krajine nie sú dostatočné testy ani zdroje na monitorovanie a liečbu chorých ľudí. Reakcia na vírus v krajine pozostáva zväčša z izolácie ľudí, pričom v karanténe je k utorku najmenej 663 910 ľudí.

Nezvládnutie šírenia koronavírusu v KĽDR by mohlo mať v krajine so slabým systémom zdravotnej starostlivosti, kde je väčšina z 26 miliónov obyvateľov nezaočkovaných, podvyživených a ďalší žijú v chudobe, veľmi tragické následky.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie