• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Kauza údajne zničeného ruského cintorína by mohla skončiť pokutou 50 eur, podľa polície a nedošlo k hanobeniu hrobov

Kauza údajne zničeného ruského cintorína by mohla skončiť pokutou 50 eur, podľa polície a nedošlo k hanobeniu hrobov

Polícia, ale aj ministerstvá obrany a zahraničných vecí vtedy upozorňovali, správy o zničení hrobov sú ruský hoax.

10.7.2024 (SITA.sk) - Vyšetrovanie nepotvrdilo trestný čin spojený s údajným zničením vojnového cintorína vo východoslovenskej obci Ladomirová pri Svidníku. Informoval o tom Denník N s tým, že odstránením betónových obrubníkov na cintoríne, kde sú pochovaní aj ruskí vojaci z I. svetovej vojny podľa polície a prokuratúry nedošlo k hanobeniu hrobov.

Pokuta 50 eur

Okresný úrad v Prešove v tejto súvislosti za administratívne pochybenie vyrubil pokutu 50 eur, keďže obec stavebnú úpravu na cintoríne nemala odobrenú rezortom vnútra. Voči rozhodnutiu sa obec odvolala.

„Kauzu sprevádzali veľké emócie, ruská ambasáda v septembri 2022 vyvolala škandál pre vybratie obrubníkov z cintorína a generálny prokurátor Maroš Žilinka dal vyšetrovať podozrenia z hanobenia hrobov vojakov," pripomenul denník s tým, že pri moci vtedy bola vláda Eduarda Hegera.

Ruský hoax

„Žilinka sa priklonil na stranu Rusov, vravel o zničení hrobov ruských vojakov," zdôraznil Denník N.

Zničenie cintorína podľa denníka od začiatku odmietal vtedajší starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper (nezávislý).

„Bránil sa, že za jeho éry obrubníky vybrali, lebo sa rozpadávali a komplikovali napríklad kosenie, o cintorín sa však ďalej starali. Za svoju jedinú chybu považoval, že na vybratie obrubníkov nemal písomný súhlas ministerstva. Iba im telefonoval, a keď nemali výhrady, bral to za vybavené," uviedol Denník N.

Trestné stíhanie

Vo veci sa následne viedlo trestné stíhanie pre podozrenie z hanobenia miesta posledného odpočinku. Podľa zákona za to hrozí väzenie od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Na údajné zničenie hrobov vojakov na cintoríne podľa denníka upozornil ruskú stranu Ladislav Bojčík, ktorý bol starostom obce pred Cuperom. V súčasnosti je starostkou obce jeho manželka Oľga Bojčíková (Hlas-SD, Smer-SD, SNS).

Viac k téme: Hanobenie, Hoax, monitor, Trestný čin
Zdroj: SITA.sk - Kauza údajne zničeného ruského cintorína by mohla skončiť pokutou 50 eur, podľa polície a nedošlo k hanobeniu hrobov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie