• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Kauza Mýtnik pokračuje vypočutím znalcov, odhalili obrovské rozdiely v cenách informačných systémov

Kauza Mýtnik pokračuje vypočutím znalcov, odhalili obrovské rozdiely v cenách informačných systémov

Obhajoba sa voči znaleckému posudku ohradila a dokazovanie považuje za absurdné.

20.7.2023 (SITA.sk) - Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze Mýtnik vo štvrtok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pokračuje vypočutím znalcov. Prvý vypovedal znalec v oblasti elektrotechniky Jiří Jelínek z Ústavu súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline, ktorý vypracoval niekoľko stostranový znalecký posudok ešte v roku 2021, ale trvá v plnom rozsahu na jeho obsahu.

Posudok znalca

Znalec z ÚSI hodnotil vo vypracovanom posudku jednotlivé informačné systémy, ktoré boli dodávané verejnej správe firmou Allexis a sú predmetom sporu. Napríklad pri informačnom systéme Alladin, ktorý bol dodaný štátu za viac ako 21 miliónov eur, znalec odhadol jeho všeobecnú hodnotu na približne 3,5 miliónov eur.

Veľké rozdiely vypočítal znalec pri všetkých dodaných systémoch. Podľa Jelínka malo byť fakturovaných namiesto celkových 53 miliónov eur firmou Allexis za všetky dodané systémy, len niečo viac ako 8 miliónov eur. Nákladová metóda, ktorú znalec použil, sa podľa neho používa pri hodnotení informačných systémov, ktoré nie sú bežne dostupné na trhu.

Otázky obhajoby

Obhajoba považuje štvrtkové dokazovanie za vrchol absurdity v prípade Mýtnik a má k posudku znalca množstvo otázok.

Ide napríklad o to, že podľa znalca Jelínka má podpora pre eKasu stáť ročne zhruba 220-tisíc eur. Pritom pani Rovčaninová, teda súčasné vedenie, od finančnej správy dostáva za to podporu 1,3 miliónov eur ročne. To znamená, že ja ako osoba, ktorá nemala nič spoločné s cenotvorbou, nerobil som žiadne zmluvy, dnes mám obhajovať v zásade peniaze pre pani Rovčaniovú a Suchobu. Za tie posledné dva roky, odkedy UŠP urobila bombastickú tlačovku bez akéhokoľvek dôkazu, že škoda mala byť 60 miliónov, tak Rovčaninová so Suchobom dostali viac ako dva milióny eur,“ uviedol pred pojednávaním pre agentúru SITA obžalovaný Jozef Brhel ml., ktorý zároveň pripomenul, že on predal firmu pred štyrmi rokmi Suchobovej nominantke Rovčaninovej za 250-tisíc eur.

Výpovede ďalších svedkov

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok, bývalý prezident Finančnej správy (FS), František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS - jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“, podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Kauza Mýtnik

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhela aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda. Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti alebo o zločin prijímania úplatku.

Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.

S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií či ovplyvňovaní legislatívnych procesov.

Viac k téme: Akcia "Mýtnik II", Akcia "Mýtnik III", Akcia "Mýtnik", Informačné systémy, Kauza Mýtnik, Pojednávanie, Znalecký posudok
Zdroj: SITA.sk - Kauza Mýtnik pokračuje vypočutím znalcov, odhalili obrovské rozdiely v cenách informačných systémov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie