• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Kanadská štúdia ponúka nádejné posolstvo pre ľudí, ktorí bojujú s migrénami

Kanadská štúdia ponúka nádejné posolstvo pre ľudí, ktorí bojujú s migrénami

Migréna sa tiež spája s negatívnym vplyvom na duševné zdravie.

Migréna je tretím najčastejším ochorením ľudí stredného veku, podľa štatistík postihuje 12 percent svetovej populácie. Je viac ako len bolesť hlavy, prejavy migrény sú oveľa intenzívnejšie a jej priebeh je dlhší.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 závažných zdravotných ťažkostí, ktoré zasahujú do života človeka a obmedzujú jeho bežný život. Niektorí ľudia ňou totiž trpia tri až štyrikrát do mesiaca.

Migréna sa tiež spája s negatívnym vplyvom na duševné zdravie. Štúdie ukazujú, že môže mať dosah aj na pracovný život človeka z dôvodu jeho absencie v práci či škole, môže viesť k depresii a zvyšuje náchylnosť k mŕtvici.


Nová štúdia tímu vedcov z University of Toronto však odhalila, že aj napriek životu s migrénou dokážu mať ľudia zdravý psychický vývoj. Potvrdilo to 63 percent Kanaďanov, ktorí sa štúdie zúčastnili.

Migréna a psychika

„Tento výskum vysiela nádejné posolstvo pre jednotlivcov bojujúcich s migrénami, ale aj ich rodiny a zdravotníckych pracovníkov. Zistenia našej štúdie prispeli k zásadnej zmene paradigmy,“ uviedla hlavná autorka štúdie.


Profesorka Esme Fuller-Thomsonová strávila posledné desaťročie opisom a mapovaním negatívnych vplyvov spojených s migrénami vrátane pokusov o samovraždu, úzkostných porúch a depresie.


Doteraz len málo štúdií potvrdilo súvislosti medzi duševným zdravím a migrénou. Fuller-Thomsonová sa preto rozhodla na vzorke 2 186 Kanaďanov overiť, či kvôli migréne majú ľudia skutočne vyššie riziko vzniku psychických ochorení.

Aby mohli byť respondenti výskumu napriek migréne definovaní ako duševne zdraví, museli splniť tri podmienky.


Museli pociťovať takmer každodenné šťastie alebo spokojnosť so svojím životom v poslednom mesiaci, dosiahnuť sociálnu a psychologickú pohodu v poslednom mesiaci a za posledný rok nemať záchvaty úzkostnej či depresívnej poruchy, samovražedné myšlienky ani závislosť.

Aj fyzická stránka

Vedci tiež zistili, že na psychický stav má vplyv aj zlé fyzické zdravie, funkčné obmedzenia a depresia v anamnéze, to všetko sú prekážky vynikajúceho duševného zdravia u osôb trpiacich migrénou.

„Boli sme veľmi povzbudení, keď sme sa dozvedeli, že viac ako traja z každých piatich pacientov s migrénou dosiahli vynikajúce duševné zdravie a mali veľmi dobrú náladu,“ vysvetľuje Fuller-Thomsonová.


U tých, ktorí zažívajú migrény a ktorí mali v živote najmenej jedného človeka, ktorému sa mohli zveriť, bola tiež štyrikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať vynikajúce duševné zdravie, ako u tých, ktorí nemali svojho dôverníka.


Zároveň tí, ktorí sa pri zvládaní každodenných ťažkostí obracajú na svoju vieru, mali o 86 percent vyššiu pravdepodobnosť vynikajúceho duševného zdravia oproti tým, ktorí duchovnú stránku nevyužívali.


Táto správa je extrémne dôležitá pre zdravotnícky personál, nakoľko pri liečbe pacientov s migrénou by mali začať zvažovať aj iné faktory.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie