• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Južná Kórea vypustila svoj prvý špionážny satelit, družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9

Južná Kórea vypustila svoj prvý špionážny satelit, družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9

Pôvodne satelit plánovali vypustiť skôr, ale pre počasie to odložili.

3.12.2023 (SITA.sk) - Južná Kórea v piatok vyslala na orbitu svoj prvý vojenský špionážny satelit. Stalo sa tak o niečo viac ako týždeň po tom, čo Severná Kórea vyhlásila, že po prvý raz umiestnila svoj vlastný špionážny satelit na obežnú dráhu, čo viedlo k zvýšeniu napätia na Kórejskom polostrove.

Odloženie pre počasie

Družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá vzlietla z kalifornskej Vandenbergovej základne. Je to prvý z piatich juhokórejských satelitov, ktoré Soul plánuje na základe kontraktu so SpaceX poslať do vesmíru do roku 2025.

Pôvodne satelit plánovali vypustiť skôr počas týždňa, ale pre počasie to odložili. Južná Kórea nemala vo vesmíre žiadne vlastné vojenské prieskumné satelity a čiastočne sa uchýlila k špionážnym satelitom Spojených štátov, aby monitorovala pohyby Severnej Kórey, pripomína agentúra AP.

Dôležité zábery z USA

Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že vypustenie satelitu bolo úspešné a už komunikoval so zahraničnou pozemnou stanicou. Juhokórejská armáda podľa rezortu vďaka zariadeniu získa nezávislý vesmírny sledovací systém, pričom by tiež mohol pomôcť posilniť schopnosť armády na preventívny raketový útok. To je kľúčová súčasť jej takzvaného trojosového systému, ktorý zahŕňa protiraketovú obranu a masívne odvetné schopnosti.

Severná Kórea vypustila svoj satelit minulý týždeň a medzičasom vyhlásila, že poslal snímky so zábermi na kľúčové miesta v USA a Južnej Kórei vrátane Bieleho domu a Pentagonu. Zatiaľ však nezverejnila žiadnu z týchto satelitných fotografií. Americkí a juhokórejskí predstavitelia potvrdili, že severokórejská družica vstúpila na obežnú dráhu, ale mnohí vonkajší experti spochybňujú, či dokáže poslať vojensky užitočné snímky s vysokým rozlíšením.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie