• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Johnson označil Macrona za Putinovho pätolízača a chcel mu rozbiť „ciferník“, spomína spolupracovník britského expremiéra

Johnson označil Macrona za Putinovho pätolízača a chcel mu rozbiť „ciferník“, spomína spolupracovník britského expremiéra

Boris Johnson a Emmanuel Macron dokázali potom zakopať vojnovú sekeru a vychádzali dobre.

18.5.2023 (SITA.sk) - Bývalý britský premiér Boris Johnson podľa jeho vtedajšieho riaditeľa odboru komunikácie Guta Harriho v mesiacoch nasledujúcich po ruskom útoku na Ukrajinu spustil sériu nadávok na adresu Emmanuela Macrona.

Francúzskeho prezidenta podľa neho raz súkromne označil za „Putinovho pätolízača" a povedal, že „mu rozbije ciferník". Uviedol to portál Politico.

Macron nemá rád Johnsona

V podcaste, v ktorom popísal svoje zážitky s Johnosonom, Guto Harri povedal: „Na našom rannom stretnutí, na ktorom nás bol zopár, spustil ostrý útok proti Emmanuelovi Macronovi. V podstatne povedal, že ‘je čudák, je Putinov pätolízač.’”

Johnsonov hovorca sa vyjadril, že nepozná Harriho správu o stretnutí. „Je pravdou, že Macron vôbec nemá rád Borisa Johnsona," vyjadril sa vlani pre Politico riaditeľ neziskovej organizácie Centrum pre európske reformy Charles Grant.

Neskôr išli spolu na whisky

„Napätie bolo aj skôr, keď ľudia ako francúzska hlava štátu Emmanuel Macron išli do Moskvy diskutovať s Putinom," vyjadril sa Harri s odkazom na Macronovu návštevu Moskvy v týždňoch pred otvorenou inváziou na Ukrajinu.

Harri však dodal, že Johnson a Macron dokázali krátko potom zakopať vojnovú sekeru. „O niekoľko týždňov neskôr to urovnali. Vychádzali naozaj dobre. Na samite G7 dokonca spolu išli na whisky," dodal Harri.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie