• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Jednopercentné úroky na hypotékach sa nevrátia a väčšina dlžníkov podľa NBS zvláda splátky po refixácii (video)

Jednopercentné úroky na hypotékach sa nevrátia a väčšina dlžníkov podľa NBS zvláda splátky po refixácii (video)

Klienti by mali vedieť splácať úvery aj v budúcnosti, s výnimku nízkopríjmovej najviac zadlženej skupiny.

Inflačné tlaky pomaly odznievajú, viac sa do popredia dostáva nepriaznivý ekonomický vývoj.

Nemecko sa totiž preklopilo do recesie, čo bude potrebné podľa výkonného riaditeľa úseku dohľadu a finančnej stability v Národnej banke Slovenska Vladimíra Dvořáčka viac sledovať.

Čo sa týka domáceho finančného sektora, ten je podľa neho vysoko odolný a aj banky disponujú s vysokým objemom kapitálu.

Rast úrokových sadzieb kulminuje

Rast úrokových sadzieb podľa Národnej banky Slovenska kulminuje a je otázne, ako dlho úroky takto vydržia. No podľa Dvořáčka sú jednopercentné úroky na hypotékach už preč a nevrátia sa.


Je to podľa neho normalizácia, na čo si je potrebné znovu zvyknúť. Väčšina dlžníkov zatiaľ zvláda zvýšené splátky po refixácii. A stále platí, že je menšia skupina ľudí, ktorá by mohla mať problém, a to tie domácnosti, ktoré sú najviac zadlžené.


Trh práce a splácanie úverov

No v zásade podľa Dvořáčka platí, že schopnosť klientov by nemala byť ohrozená. Klienti by mali vedieť splácať úvery aj v budúcnosti, s výnimku nízkopríjmovej najviac zadlženej skupiny.


„Keby nastalo zhoršenie ekonomickej situácie, tento problém by mohol byť závažnejší,“ skonštatoval Dvořáček. Objem poskytnutých hypoték poklesol v tomto roku asi o tretinu. Národná banka to nehodnotí negatívne, vníma to ako prirodzenú korekciu.

Ako pokračoval riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák, prípadné opatrenia na podporu by mali byť zamerané na najviac ohrozené skupiny dlžníkov.


„Pokiaľ trh práce zostane v dobrej kondícii, miera nesplácania úverov by nemala výrazne rásť,“ uviedol Ličák. Pri výraznejšom náraste nezamestnanosti by sa do rizika mohlo podľa neho dostať niečo vyše 7 % domácností s hypotékou a 11,4 % domácností so spotrebiteľských úverom.


V súčasnosti je to 4,6 % pri hypotékach a 7 % pri spotrebákoch. „Zatiaľ je situácia pokojná a nepredpokladáme zhoršenie kvality úverových portfólií,“ doplnil Ličák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie