• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Ivermektín zázračný liek? Nie, mohol by ale výrazne pomôcť v boji s covidom 19

Ministerstvo zdravotníctva rozhoduje o tom, či sa na Slovensku bude môcť používať liek, ktorý podľa mnohých štúdií a skúseností lekárov vykazuje dobré výsledky pri liečení pacientov s Covidom-19.

Existujú však odborníci, ktorí vyzývajú vyčkať a počkať si na výskumné štúdie.

Nabádajú k opatrnosti a k tomu, aby ľudia nepodliehali falošnému optimizmu.

Andrea Letanovská (Za ľudí), ktorá je primárkou oddelenia ARO v Národnom onkologickom ústave pre Pravdu uviedla, že súhlasí s odborníkmi, ktorí pri liečbe ochorenia na COVID-19 odporúčajú liek Ivermektín.


Podľa nej lekári každý deň čakajú na súhlas na mimoriadny dovoz Ivermektínu na Slovensko, o ktorý požiadala Slovenská spoločnosť anesteziológie a intenzívnej medicíny. „Mali sme pacientku, ktorú sme s liekom liečili, a jej stav sa rýchlo zlepšil a dnes je v poriadku,“ upresnila Andrea Letanovská.


Ivermektín je schopný zlikvidovať vírus SARS-CoV-2

Tím vedcov z Monash University v austrálskom Melbourne tvrdí, že liek Ivermectin je in vitro teda v bunkových kultúrach, schopný zlikvidovať vírus SARS-CoV-2.


Spomínaný liek sa pritom používa proti parazitom, napríklad všiam, je schválený a teda jeho vedľajšie účinky sú dobre známe. Informuje o tom spravodajský portál Českej televízie ČT24, odvolávajúci sa na odborný časopis Antiviral Research.


Testovanie prebieha zatiaľ len v laboratóriu a nie je isté, či by podobný účinok mal Ivermectin v tele človeka alebo zvieraťa.


Avšak výsledky z laboratória dávajú nádej – po nasadení lieku za 48 hodín zmizol všetok genetický materiál vírusu z buniek.

Zistili sme, že stačila jediná dávka tohto prípravku, aby sa odstránili všetky stopy vírusovej RNA počas 48 hodín. A už po 24 hodinách došlo k ich značnému úbytku,“ povedala spoluautorka štúdia Kylie Wagstaff.


Ivermectin je široko rozšírený a je považovaný za bezpečnú látku. Musíme zistiť, aké by malo byť dávkovanie, aby bol tento liek bezpečný u ľudí. To je ďalší krok, tvrdí.


ČT24 dodáva, že Ivermectin je širokospektrálne antiparazitkum používané u ľudí aj zvierat proti hlístam či všiam.

Petícia za bezodkladné legalizovanie lieku Ivermectin

Analytik a lekár Juraj Mesík podľa Topky.sk žiada okamžite cez petíciu schváliť liek Ivermectin, ktorý je registrovaný takmer po celom svete a štúdie ukazujú, že naozaj pomáha ľuďom aj pri ťažkých priebehoch koronavírusu. No náš Štátny ústav na kontrolu liečiv ho stále neschválil.

„Mŕtvi pribúdajú tempom 100-200 denne a naše zdravotníctvo ich v dôsledku korupcie „lieči“ neúčinným fejkovým liekom s výraznými nežiadúcimi účinkami. Balenie Ivermectinu pre vyliečenie dvoch ľudí stojí v Egypte 80 centov a balenie Remdesiviru, poviem to natvrdo, dorazenie jedného pacienta u nás stojí 2100 eur. Skupina ľudí aj na Slovensku krásne zbohatla na obrovskej ľudskej tragédii,“ povedal v rozhovore pre Topky.sk analytik globálnych trendov a rizík Juraj Mesík.


Je presvedčený, že nasadením nového lieku sa o 10 dní zastaví umieranie na Slovensku na COVID 19.


Ako ďaľej uvádza 100% vedeckých štúdií z celého sveta ukazuje mimoriadne silný účinok pri liečbe včasnej, teda vírusovej fázy ochorenia. Vtedy je stredné zlepšenie stavu o 84%! Preto ho musia dostať do rúk všeobecní ambulantní lekári! Ivermectin má výrazný účinok aj v liečbe rozvinutého covidu, teda v autoimúnnej fáze, keď telo ničí vlastný imunitný systém. A jeho účinok v profylaxii je až 90%-ný. Štúdií, ktoré priniesli tieto výsledky je k dnešnému ránu uverejnených už 53 a pribúdajú skoro denne.


Imunológ Vladimír Leksa k lieku ivermektín hovorí, že štát si ho mal vo vlastnom záujme dávno otestovať a nie iba čakať, ako dopadnú štúdie v zahraničí. Nemyslí si však, že by šlo o „game changer“ v boji proti covidu.


Momentálny zákaz liekov s obsahom ivermektínu vedie k tomu, že si ho niektorí Slováci zháňajú vo verzii pre zvieratá. „Viem o prípadoch, že niektorí ľudia skúšajú užívať ivermektín na veterinárne účely. Pred takýmito nápadmi by som chcela dôrazne varovať, keďže bezpečnosť týchto prípravkov nebola skúšaná na ľuďoch,“ hovorí Alena Koščálová, primárka infekčného oddelenia Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Najčastejšie otázky o očkovaní proti COVID-19. Kedy na mňa príde rad a môžem vakcíny kombinovať?

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Konečne vieme, ako dlho bude účinkovať vakcína proti COVID-19. Aspoň tá od Moderny


Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Čo nám lockdown vzal: Návrat do normálu môže byť náročný pre dospelých, deti aj zvieratá, tvrdí psychologička


Počasie