• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Je dovolenka v Chorvátsku tak drahá ako sa píše a hovorí? Prinášame prehľad niektorých cien

Je dovolenka v Chorvátsku tak drahá ako sa píše a hovorí? Prinášame prehľad niektorých cien

Dovolenkári budú nepríjemne prekvapení cenami jedál v reštauráciách. Tie šli hore, ale na niečo podobné sme si zvykli aj u nás na Slovensku.

Mnohí z vás sa už pravdepodobne rozhodli, kde strávia tohtoročnú letnú dovolenku.

Tí čo nemajú zaplatený pobyt s plnou penziou sa iste obávajú, čo ich vo svojej vysnívanej destinácii čaká. Všetci vieme, že ceny potravín šli hore a preto sú obavy opodstatnené.

Pozrime sa, ako je to v Chorvátsku, kde toto leto zavíta veľké množstvo občanov Slovenska.

Zavedenie eura nespôsobilo cenový šok

Začiatkom roka sme viacerí čítali v správach o protestoch Chorvátov, lebo vraj zavedenie eura v krajine spôsobilo nevídané zdražovanie v obchodoch. Už vtedy som písal, že to nie je úplná pravda a ceny potravín vlastne zdraželi podobne, ako aj v ostatných krajinách.


Dovolenkári však možno budú nepríjemne prekvapení cenami jedál v reštauráciách. Tie šli hore, ale na niečo podobné sme si zvykli aj u nás na Slovensku. Musíme však dodať, že aj v Chorvátsku sú ceny rozdielne v závislosti od toho, kde sa reštaurácia nachádza. Poďme k príkladom.


V známom letovisku Vodice už začali s prevádzkou aj niektoré reštaurácie priamo na pláži. Samozrejme, že vzhľadom na ich polohu sú ceny o niečo vyššie ako bežne, ale je to ešte stále na úrovni cien ako v slovenských turistických destináciách. V plážovom gril bare tak napríklad jedlo pod 10 eur takmer nenájdete. Vybral som jeden, ktorý je vzdialený od mora niekoľko metrov.

 • Kuracie mäso na rošte s grilovanou zeleninou stojí 12,50 eur.
 • Grilovaná ryba (porcia pre dve osoby), ktorá obsahuje kvalitnú rybu brancin, kalamáre, tuniaka a filet z ryby Kovač, spolu z grilovanou zeleninou a hranolkami stojí 39,50 eur
 • Za čevapčiči (250 gramov) s domácim chlebom nazvaným lepiňa, ajvarom a cibuľou zaplatíte 11,50 eur
 • 180 gramový hovädzí burger vyjde na 8,50 eura
 • Z nápojov, napríklad za presso kávu zaplatíte 1,73 eur a pol litra čapovaného piva stojí 3,73 eura (len pripomeniem, že pivo je v Chorvátsku všeobecne drahé – v hypermarketoch, nielen pri mory, plechovka sa málokde nájde pod euro a preto radím, ak ste milovník piva, radšej si ho zoberte zo Slovenska).

Toto boli ceny vo Vodiciach na pláži. Sú tam aj samoobslužné reštaurácie, kde sú ceny nižšie, ale v centre mesta na tzv. ríve sú ceny zasa ešte vyššie. Ak sa však poprechádzate po pláží, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov, tak v neďalekej Srime sú ceny aj do 30 percent nižšie. V reštauráciách, ktoré nie sú priamo pri mory sa môžete zasa naobedovať za celkom prijateľné ceny.

Stravovanie v apartmáne vyjde omnoho lacnejšie

Je jasné, že väčšina turistov si radšej vyberie pobyt v súkromnom apartmáne. Ich ceny sú veľmi rozdielne a závisia predovšetkým od vzdialenosti od mora. Tak apartmán s jednou spálňou, kuchyňou a terasou stojí od 50 do cca 80 eur za noc. Samozrejme k tomu treba pripočítať aj náklady na stravovanie.


Ak ste sa rozhodli sami si niečo prichystať, nákup urobte v niektorom z hypermarketov, ktoré sú takmer všade, pri mori vo Vodiciach sú štyri. Tam sú, podobne ako u aj nás, každý týždeň rôzne akcie, kde si určite niečo vyberiete.


Ceny potravín a nápojov, okrem spomínaného piva, sú podobné ako aj na Slovensku. Opäť sa pozrime na niektoré príklady:

 • Iste vás prekvapí veľký výber syrov. Ich ceny sú rôzne, ale napríklad kilogram gaudy stojí okolo 5 eur (na Slovensku nenájdete pod 8) a tvrdý syr nájdete aj za 10 eur. Samozrejme sú aj také čo stoja viac ako 20 eur ale vybrať si tam môže každý
 • K raňajkám si možno chcete kúpiť jogurt, za kilogram zaplatíte okolo dvoch eur
 • Salámy sa tiež pohybujú od šiestich eur za kilogram do viac ako 20
 • Ceny zeleniny sú podobné ako u nás
 • Ceny mäsa sú tiež na úrovni Slovenska, napríklad kilogram pliecka kúpite za 4 eurá alebo 1 kg stehna hovädziny za 8 eur
 • Ceny čerstvých rýb na trhovisku vo Vodiciach sa pohybujú od 5 do 10 eur. Priamo na trhovisku vám ich aj očistia.

Tí čo nechcú variť

Manželky by privítali keby na dovolenke konečne nemuseli variť, ale stravovať sa v reštauráciách si predsa niektorí nemôžu dovoliť.


Im radím, aby znovu zašli do hypermarketu, lebo takmer v každom si môžu kúpiť čerstvo uvarené jedlá, ktoré im zabalia, aby sa mohli naobedovať vo vlastnom apartmáne. Výber jedál je vo väčšine veľmi rôznorodý a ich ceny veľmi lákavé. Opäť niekoľko príkladov:

 • Za veľmi bohatú fazuľovicu zaplatíte už od 6 eur za kilogram, guláš kúpite za 10 eur a čerstvo upečenú rybu od 10 do 15 eur
 • Kilogram mladej pečenej prasacinky stojí 20 eur a pečeného bôčiku okolo 15. Kurča je ešte oveľa lacnejšie
 • K tomu ponúkajú veľký výber príloh, ako sú pečené zemiaky, ryža, zemiaková kaša a podobne, ako aj veľa druhov šalátov.


Radím preto, aby ste najprv pozreli do hypermarketoch čo ponúkajú, lebo v každom predávajú iné jedlá a vybrali si, čo vám najviac chutí.


Na záver len krátke skonštatovanie. Dovolenkovať sa dá aj draho, ale aj lacno. Na každom z nás je, aby sme si vybrali, čo nám najviac vyhovuje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie