• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Inštitút pre štúdium vojny sa vyjadril k situácii na Ukrajine, upozorňuje na kontraproduktívne očakávania zo západu

Inštitút pre štúdium vojny sa vyjadril k situácii na Ukrajine, upozorňuje na kontraproduktívne očakávania zo západu

Západní predstavitelia zároveň zverejňujú predpovede, kde postup Ukrajincov môže nastať.

27.7.2023 (SITA.sk) - Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) upozornil, že západní predstavitelia „kontraproduktívne posilňujú očakávania rýchleho a dramatického ukrajinského postupu", ktorý vojaci pravdepodobne nedokážu dosiahnuť.

V najnovšej analýze vojny na Ukrajine inštitút dodal, že západní predstavitelia zároveň zverejňujú predpovede, kde postup Ukrajincov môže nastať, „ktoré by sa pravdepodobne nemali verejne zdieľať". Informuje o tom web Sky News.

ISW uviedol, že podľa jeho hodnotenia ozbrojené sily Kyjeva v protiofenzíve „môžu dosiahnuť významné zisky". Pravdepodobne to však zaberie určitý čas a bude to „popretkávané prestávkami a obdobiami pomalšieho a náročnejšieho úsilia".

Ukrajina bude pokračovať v úderoch na Krymský most, oznámil Reznikov

Obranné sily Ukrajiny budú pokračovať v úderoch na Ruskom okupovaný Krym a Krymský most, pretože je to nevyhnutné na narušenie nepriateľskej logistiky. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.


Oficiálne ciele

„Všetky tieto ciele sú oficiálne, pretože (útoky na ne, pozn.) znížia schopnosť Rusov bojovať proti nám a pomôžu zachrániť životy Ukrajincov. Je to normálna taktika zničiť logistické trasy nepriateľa, aby sa zastavila jeho schopnosť získať viac munície, paliva, jedla a tak ďalej. Preto proti nim použijeme túto taktiku,“ vyhlásil.


Reznikov taktiež povedal, že protiofenzíva ide podľa plánu, ale priznal, že sa oneskorila. Zdôraznil, že Kyjev sa na rozdiel od Rusov snaží myslieť na životy svojich vojakov.

Koniec vojny a vstup do NATO?

Tvrdí, že ak ukrajinské sily dokážu úspešne preraziť rozsiahle obranné línie Rusov pozdĺž ukrajinského pobrežia Azovského mora, ktoré spája Krym s Donbasom, bol by to pre Kyjev „dobrý výsledok“.


Reznikov zároveň verí, že do budúceho leta Ukrajina vyhrá vojnu a v júli 2024 bude môcť vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie