• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Informačný systém na lepšie využívanie železničných tratí podľa analytikov treba dotiahnuť

Informačný systém na lepšie využívanie železničných tratí podľa analytikov treba dotiahnuť

Informačný systém sám o sebe podľa analytikov na Ministerstve financií SR nevyrieši neskoré oznamovanie výluk ani neopraví asi 40 % tratí, ktoré sú aktuálne v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave.

Pripravovaný nový informačný systém na zlepšenie využívania železničných tratí a ich kapacity je potrebné zdokonaliť. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) to odporúča v hodnotení projektu, ktorý chcú obstarať Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Európska iniciatíva TTR

Podľa zverejnenej štúdie sú investičné náklady pre zvolený variant 12,7 milióna eur, z toho IT 11,4 milióna eur, a celkové náklady vrátane prevádzky na 16 rokov sú 30,9 milióna eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Investícia má byť financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR mimo hlavných míľnikov s dokončením do roku 2026, projekt by mal byť v plnej prevádzke od roku 2027.


Projekt je súčasťou európskej iniciatívy TTR na zjednotenie a vyladenie, čiže redizajn procesu tvorby cestovného poriadku pre lepšie využívanie železničnej infraštruktúry.

„Dopravcovia získajú informácie o voľných trasách skôr, vo vyššom detaile a podľa skutočného stavu železničnej infraštruktúry. Flexibilnejšie objednávanie trás umožní lepšie využívať ich kapacitu a môže zvýšiť konkurencieschopnosť železničnej dopravy,“ informoval ÚHP.

Obmedzenia a kapacita tratí

Informačný systém sám o sebe podľa analytikov na Ministerstve financií SR nevyrieši neskoré oznamovanie výluk ani neopraví asi 40 % tratí, ktoré sú aktuálne v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave.


Bez týchto náprav môžu pribúdať obmedzenia a klesať kapacita tratí. „Vo výsledku sa tak nemusí podariť plniť záväzky TTR, za čo môžu hroziť aj sankcie,“ upozornila inštitúcia.

ÚHP navrhuje pokračovať v potrebnej iniciatíve v upravenej podobe, nastaviť nevyhnutný rozsah projektu a zdôvodniť výšku investície do IT systému. Pomôcť môžu aj trhové konzultácie.

Modernizácia

„Vieme napríklad, že na nahadzovanie údajov do databázy nie sú potrební drahí IT špecialisti. Odporúčame tiež preveriť možnosti využitia existujúcich systémov ŽSR,“ uviedli analytici.

Zamerať sa podľa nich treba na interné procesy ŽSR aj na lepšie plánovanie výluk, aby sa nestávali prípady ako na trati Devínska Nová Ves – Kúty – štátna hranica.


„Doprava ostala obmedzená podľa pôvodnej plánovanej výluky, hoci sa s modernizáciou začalo neskôr. Bez zmeny môže byť drahé IT riešenie zbytočné,“ dodal ÚHP.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie