• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Hrdí a nezničiteľní. Dúhový Pride má pripomenúť, že LGBTI komunita na Slovensku tu vždy bola, je aj bude (foto)

Hrdí a nezničiteľní. Dúhový Pride má pripomenúť, že LGBTI komunita na Slovensku tu vždy bola, je aj bude (foto)

Dúhový Pride sa uskutoční v sobotu 22.

12.7.2023 (SITA.sk) - Hrdí a nezničiteľní je mottom tohtoročného podujatia Dúhový Pride, ktoré organizuje LGBTI komunita na Slovensku v sobotu 22. júla o 12:00 na Námestí slobody v Bratislave. Organizátori ním chcú vyjadriť, že napriek všetkým hrozbám a snahám o vymazávanie ich komunity tu vždy budú.

„LGBTI komunita na Slovensku vždy bola, je a bude, vždy bude súčasťou slovenskej spoločnosti,“ uviedol podpredseda občianskeho združenia Dúhový Pride Martin Macko v stredu na tlačovej konferencii.

Nezničiteľná vlajka ako symbol

Symbolom nezničiteľnosti LGBTI komunity je aj vlajka k podujatiu, ktorá je vyrobená z nezničiteľného materiálu, odolného voči ohňu, prerezaniu či strieľaniu.

„Prvýkrát sme získali záštitu dvoch ministeriek - ministerky kultúry a ministerky spravodlivosti. Už tradične je náš festival pod záštitou Mesta Bratislava a Bratislavského samosprávneho kraja,“ doplnil Macko. Organizátori sa rozhodli, že na festivale neumožnia vystúpiť ľuďom, ktorí kandidujú vo voľbách do Národnej rady SR, aby ich podujatie nebolo zneužívané na kampaň.

Ako informovala organizátorka Dúhového Pride Jana Mičeková, počas celého mesiaca sa koná takmer 40 sprievodných podujatí. Podotkla, že každý rok sa počet účastníkov a účastníčok zvyšuje. Nebude chýbať DJ, koncerty, workshopy či detská zóna. Samozrejmosťou je sprievod mestom. Program potrvá do 21:00, potom bude ešte afterparty v Refinery Gallery.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dúhový Pride 2023 v Bratislave (fotografie)

Aj LGBTI ľudia sú členmi slovenských rodín

Radka Trokšiarová presne pred deviatimi mesiacmi, 12. októbra 2022, prežila teroristický útok pred barom Tepláreň na Zámockej ulici, pri ktorom prišli o život Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Dnes je tvárou kampane a vyzýva ľudí na účasť na Dúhovom Pride. Hovorí, že keby boli Matúš a Juraj nažive, určite by tento deň radi oslávili.

„Nebojme sa, lebo ani Matúš a Juraj by sa nebáli. Nevzdajme sa, buďme hrdí a nezničiteľní,“ vyzvala.

Majiteľ Teplárne Roman Samotný doplnil, že ho mrzí, keď politici svojimi vyjadreniami na adresu LGBTI ľudí rozbíjajú slovenské rodiny a pretrhávajú väzby, pretože aj LGBTI ľudia sú členmi slovenských rodín. „Nechceme byť vyhnaní z vlasti a byť odmietaní vlastným národom, pretože sme jeho súčasťou,“ podčiarkol.

Viac k téme: Dúhový pochod PRIDE, LGBTIQ, Práva LGBT ľudí, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave, Teroristický útok
Zdroj: SITA.sk - Hrdí a nezničiteľní. Dúhový Pride má pripomenúť, že LGBTI komunita na Slovensku tu vždy bola, je aj bude (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie