• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Hospodárske oživenie v eurozóne stratilo na dynamike, problémy spôsobujú aj oneskorené dodávky

Hospodárske oživenie v eurozóne stratilo na dynamike, problémy spôsobujú aj oneskorené dodávky

Zložený index nákupných manažérov klesol o 0,7 bodu.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Oživenie hospodárstva v eurozóne v auguste čiastočne stratilo na dynamike, vďaka uvoľňovaniu pandemických opatrení však zostáva silné. Zložený index nákupných manažérov, ktorý mapuje aktivitu súkromných podnikov v spracovateľskom priemysle aj službách, klesol o 0,7 bodu na 59,5 bodu.

V pondelok o tom informoval zostavovateľ indexu, spoločnosť IHS Markit. Pozorne sledovaný ukazovateľ sa pohodlne udržal nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Podniky profitovali z obmedzenia reštrikcií

„Oživenie hospodárstva v eurozóne si v auguste udržalo pôsobivú dynamiku,“ uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Chris Williamson.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Napriek tomu, že rozšírenie delta variantu spôsobilo rozsiahle problémy v celom regióne, čo utlmilo dopyt a viedlo k ďalším problémom s dodávkami, podniky profitovali z najvýraznejšieho obmedzenia reštrikcií od prepuknutia pandémie,“ dodal ekonóm.

Zvyšujú sa náklady

Oneskorené dodávky naďalej spôsobujú problémy a mnoho spoločností často nedokáže uspokojiť dopyt. Zároveň sa zvyšujú náklady. To viedlo k ďalšiemu „rekordnému nárastu priemerných predajných cien tovarov a služieb“, uviedol Williamson. Na druhej strane sa objavujú signály, že inflačné tlaky už možno predbežne dosiahli svoj vrchol.

Podniky opäť prijímali výrazne viac zamestnancov. „To odráža snahu firiem zvýšiť prevádzkovú kapacitu a uspokojiť dopyt, čo by malo v konečnom dôsledku prispieť k ďalšiemu zmierneniu inflačných tlakov,“ uviedol ekonóm.

Viac k téme: hospodárstvo, rast ekonomiky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie