• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Hospodárske oživenie v eurozóne stratilo na dynamike, problémy spôsobujú aj oneskorené dodávky

Hospodárske oživenie v eurozóne stratilo na dynamike, problémy spôsobujú aj oneskorené dodávky

Zložený index nákupných manažérov klesol o 0,7 bodu.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Oživenie hospodárstva v eurozóne v auguste čiastočne stratilo na dynamike, vďaka uvoľňovaniu pandemických opatrení však zostáva silné. Zložený index nákupných manažérov, ktorý mapuje aktivitu súkromných podnikov v spracovateľskom priemysle aj službách, klesol o 0,7 bodu na 59,5 bodu.

V pondelok o tom informoval zostavovateľ indexu, spoločnosť IHS Markit. Pozorne sledovaný ukazovateľ sa pohodlne udržal nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Podniky profitovali z obmedzenia reštrikcií

„Oživenie hospodárstva v eurozóne si v auguste udržalo pôsobivú dynamiku,“ uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Chris Williamson.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Napriek tomu, že rozšírenie delta variantu spôsobilo rozsiahle problémy v celom regióne, čo utlmilo dopyt a viedlo k ďalším problémom s dodávkami, podniky profitovali z najvýraznejšieho obmedzenia reštrikcií od prepuknutia pandémie,“ dodal ekonóm.

Zvyšujú sa náklady

Oneskorené dodávky naďalej spôsobujú problémy a mnoho spoločností často nedokáže uspokojiť dopyt. Zároveň sa zvyšujú náklady. To viedlo k ďalšiemu „rekordnému nárastu priemerných predajných cien tovarov a služieb“, uviedol Williamson. Na druhej strane sa objavujú signály, že inflačné tlaky už možno predbežne dosiahli svoj vrchol.

Podniky opäť prijímali výrazne viac zamestnancov. „To odráža snahu firiem zvýšiť prevádzkovú kapacitu a uspokojiť dopyt, čo by malo v konečnom dôsledku prispieť k ďalšiemu zmierneniu inflačných tlakov,“ uviedol ekonóm.

Viac k téme: hospodárstvo, rast ekonomiky


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie