• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Hlas-SD dostáva centové dary s komentármi „naškrabkaj si“ a extrémom je aj transparentný účet Smeru

Hlas-SD dostáva centové dary s komentármi „naškrabkaj si“ a extrémom je aj transparentný účet Smeru

Tisíce drobných finančných darov pre politické subjekty zo strany verejnosti počas aktuálnej predvolebnej kampane na transparentných účtoch nenájdeme.

16.8.2023 (SITA.sk) - V minulosti tak bola podporovaná napríklad prezidentka Zuzana Čaputová, koalícia PS/Spolu v parlamentných voľbách v roku 2020 či primátor Bratislavy Matúš Vallo v oboch svojich kampaniach.

Ako ďalej informovala nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), najvyšším počtom unikátnych darcov disponuje hnutie Progresívne Slovensko, celkovo 183. Tisícových darcov má 18 a zväčša ide o jeho kandidátov.

Extrémom je Smer-SD

Nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s počtom 155 unikátnych darcov a strana Demokrati, ktorej prispelo doposiaľ 112 takýchto darcov. Finančná podpora zo strany verejnosti u zvyšných politických subjektov nedosahuje ani 100 darcov.

Extrémom v tomto ohľade je strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Ak nerátame jednocentový recesistický dar, jediným prispievateľom strany na kampaň je ona samotná. V 14 veľkých platbách si na transparentný účet poslala už 2,3 milióna eur. Väčšina týchto peňazí sa na účte nezohriala a obratom pretiekla do straníckej Agentúry Smer, s.r.o.," uviedla TIS.

Dodáva, že transparentný účet Smeru-SD je z hľadiska verejnej kontroly skôr karikatúrou tohto nástroja. Rovnako je na tom aj strana Hlas – sociálna demokracia. Okrem vlastných vkladov TIS na ich transparentnom účte eviduje len tri niekoľkocentové dary s neprajnými komentármi.

Najväčšie dary sú od podnikateľov

Čo sa týka individuálnych podporovateľov politických strán, doposiaľ najviac do predvolebnej kampane zainvestoval podnikateľ Patrik Andó, ktorý je desiatkou na kandidátke subjektu Modrí, Most-Híd. Strane požičal sumu 200-tisíc eur a daroval 50-tisíc eur. Predseda hnutia Republika Milan Uhrík je taktiež veľkým investorom, keď svojmu subjektu požičal 100-tisíc eur.

„Spomedzi darcov je najvyšším príspevkom Andóov dar, spolu s Marekom Sedlákom, ktorý daroval 50-tisíc eur KDH. Najvyššie dary od firiem evidujú taktiež Modrí, Most-Híd, zhodne po 30-tisíc eur od spoločností Hugo Bach podpredsedu strany Ľuboša Schwarzbachera a Cogitans ďalšieho kandidáta strany Andreja Aleksieva," informovala organizácia.

TIS zároveň dodáva, že Schwarzbacher okrem spomínaného daru poslal strane ešte 10-tisíc eur cez inú firmu, ktorú vlastní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie