• Dnes je: Sobota 29. januára 2022 meniny má Gašpar

Hlas podľa Cigánikovej klamal pri optimalizácii siete nemocníc, žiadna sa rušiť nebude (video)

Hlas podľa Cigánikovej klamal pri optimalizácii siete nemocníc, žiadna sa rušiť nebude (video)

Bittó Cigániková na pondelňajšej tlačovej besede poukázala na to, že sa optimalizáciou siete nemocníc žiadna nemocnica rušiť nebude, ide len o ich transformáciu.

Na minulotýždňovej tlačovej konferencii strany Hlas-SD podľa predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej odznelo 23 klamstiev.

Člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši minulý týždeň okrem iného konštatoval, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, pričom chce zlikvidovať 38 % všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok, ktoré v slovenských nemocniciach máme.

Transformácia nemocníc

Bittó Cigániková na pondelňajšej tlačovej besede poukázala na to, že sa optimalizáciou siete nemocníc žiadna nemocnica rušiť nebude, ide len o ich transformáciu. K avizovanému rušeniu akútnych lôžok apelovala na to, že ich je pravidelne neobsadených v priemere 42 % a zároveň chýbajú lôžka pre následnú starostlivosť.


Pravdou podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru nie sú ani tvrdenia Hlasu-SD, podľa ktorého plán obnovy neráta s pomocou pre neštátne nemocnice.

Pôrodniciam sa zmiernili podmienky

„Nie je pravda, že s ňou neráta, pretože sa budú vyhlasovať verejné výzvy na prístrojové vybavenie, kam sa budú môcť prihlasovať všetci zriaďovatelia,“ konštatovala s tým, že súčasťou plánu obnovy je aj reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Vyvrátila tiež tvrdenia opozičnej strany, podľa ktorej sa pri úraze budú pacienti presúvať do iných nemocníc.

Bittó Cigániková upozornila, že reforma sa týka najmä plánovanej starostlivosti, základná urgentná starostlivosť tak nebude nijako ovplyvnená, k dispozícii pritom bude pacientom do 30 minút. Čo sa týka pôrodníc, tým sa zmiernili podmienky na 800 až tisíc pôrodov ročne, dôležitým kritériom je časová dostupnosť do 30 minút.

Najhustejšia sieť nemocníc

Bittó Cigániková tiež konštatovala, že oproti priemeru OECD máme o 33 % viac akútnych lôžok a o 12 % nižšiu obložnosť. „Máme jednu z najhustejších sietí nemocníc v Európe, ale my ju nevieme uživiť. Nemáme na takúto hustú sieť personál ani vybavenie. Toto nám tu nechal Smer-SD a Hlas-SD a toto nám tu treba upratať,“ doplnila.

Šéfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo taktiež upozornila, že rezort zdravotníctva zatiaľ nezverejnil finálny dokument optimalizácie siete nemocníc, rokovania totiž stále nie sú ukončené. Ako však doplnila, reforma do veľkej miery vychádza zo stratifikácie exministerky Kalavskej, ktorá bola nominantkou Smeru-SD.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie