• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Hirmanovo ministerstvo odmietlo Sulíkov nápad, povinnosť uskladňovať plyn v zásobníkoch by len zvýšila ceny

Hirmanovo ministerstvo odmietlo Sulíkov nápad, povinnosť uskladňovať plyn v zásobníkoch by len zvýšila ceny

V nasledujúcich mesiacoch plánuje rezort hospodárstva navrhnúť optimálne riešenie zamerané na eliminovanie negatívnych dopadov, pričom bude podobné praxi aplikovanej v ostatných členských krajinách EÚ.

Povinnosť pre dodávateľov zemného plynu uskladňovať určité množstvo plynu v zásobníkoch by zvýšila cenu plynu pre odberateľov. Je o tom presvedčené súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR.

Poverený minister hospodárstva Karel Hirman preto vyškrtol túto povinnosť z novely zákona o energetike, o ktorej v súčasnosti rozhodujú poslanci Národnej rady SR.

Povinnosť uskladňovať plyn chcelo zaviesť bývalé vedenie ministerstva hospodárstva pod vedením ministra Richarda Sulíka a štátneho tajomníka ministerstva Karola Galeka. V parlamente v súčasnosti stále presadzujú povinnosť pre dodávateľov uskladniť aspoň 25 % objemu plynu z ich trhové podielu. O novele zákona rozhodnú poslanci na konci aktuálnej schôdze.

Enormný nárast nákladov ako výsledok

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že výsledkom povinného uskladňovania plynu v zásobníkoch by bol enormný nárast nákladov na skladovanie komodity, ktoré by obchodníci s plynom boli nútení následne premietnuť do cien plynu, a to pre všetky kategórie odberateľov od domácností, cez verejnú správu až po podnikateľský sektor.


Taktiež by to mohlo viesť k opusteniu slovenského trhu mnohými obchodníkmi, čím by na Slovensku došlo k zníženiu konkurencie a zhoršeniu situácie na trhu s plynom.

„Aj to sú podstatné dôvody, prečo takéto riešenie pre skladovanie plynu nemá žiadna z členských krajín Európskej únie (EÚ) a ani susedné štáty Slovenska. Bývalým vedením presadzované pravidlá považujem jednoznačne za direktívne, antitrhové a neschopné flexibilne reagovať na vývoj na trhu,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Navrhnúť chcú optimálne riešenie

V nasledujúcich mesiacoch plánuje rezort hospodárstva navrhnúť optimálne riešenie zamerané na eliminovanie negatívnych dopadov, pričom bude podobné praxi aplikovanej v ostatných členských krajinách EÚ.

„Tvrdenie bývalého vedenia ministerstva a strany Sloboda a solidarita (SaS) o tom, že takýto postup ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska, je šírením poplašnej správy. Teraz na začiatku februára máme v zásobníkoch plynu dvojnásobne vyššie zásoby ako presne pred rokom. Na Slovensku je vďaka ďalším kontraktom a diverzifikácii zdrojov plynulý prítok. V zásobníkoch máme a budeme mať po celý rok oveľa vyššiu úroveň fyzických zásob v pomere k našej spotrebe, ako sú stanovené minimálne hranice zo strany EÚ. I vďaka tomu, že sme prakticky nemali žiadnu zimu, máme v skutočnosti nadbytok plynu,“ dodal Hirman.

Minister mal podľahnúť lobingu

Predseda liberálov Richard Sulík ako aj bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek obviňujú súčasného ministra, že podľahol lobingu dodávateľských spoločností.


„Prekvapilo ma, že zo zákona vypadla povinnosť pre dodávateľov uskladniť aspoň 25 % plynu. Spoliehame sa na to, že tú zásobu naozaj budeme mať, ale vojna stále neskončila, a ani zima sa ešte neskončila,“ povedal počas rozpravy v parlamente Galek, ktorý je presvedčený, že každý dodávateľ plynu pôsobiaci na slovenskom území by mal držať zásoby plynu aspoň na minimálnej úrovni 25 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie