• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Heger sa pripojil k výzve niekoľkých premiérov na efektívnejší boj sociálnych sietí proti dezinformáciám

Heger sa pripojil k výzve niekoľkých premiérov na efektívnejší boj sociálnych sietí proti dezinformáciám

Premiéri ôsmich krajín žiadajú zlepšenie fungovania digitálnych platforiem, ktoré sú denno-denne zneužívané na šírenie dezinformačných kampaní a destabilizáciu demokracií.

29.3.2023 (SITA.sk) - Poverený predseda vlády SR Eduard Heger (Demokrati) spolu s ďalšími európskymi premiérmi vyzval digitálne platformy na efektívnejší boj proti dezinformáciám. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Demokratické štáty na celom svete bojujú proti dezinformáciám, ktoré podkopávajú náš mier a stabilitu. Bez Vašej spolupráce však tento boj nevyhráme,“ uviedli premiéri v spoločnej výzve adresovanej veľkým digitálnym platformám.

Virtuálne bojiská

Otvorený list podpísali predsedovia vlád Slovenskej republiky, Moldavska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Ukrajiny.

Podľa premiérov sa sociálne siete stali virtuálnymi bojiskami, ktoré nepriateľské cudzie mocnosti zneužívajú na šírenie falošných naratívov, ktoré sú presným opakom spravodajstva založeného na faktoch. Dezinformácie sú jednou z ich najdôležitejších a najúčinnejších zbraní.


„Šírením dezinformácií destabilizujú naše krajiny a oslabujú demokraciu. Chcú zabrániť vstupu Moldavska a Ukrajiny do Európskej únie a oslabiť našu podporu pre Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej vojnovej agresii,“ píšu premiéri v liste.


Predsedovia vlád žiadajú zlepšenie fungovania digitálnych platforiem, ktoré sú denno-denne zneužívané na šírenie dezinformačných kampaní a destabilizáciu demokracií.

Musia urobiť konkrétne kroky

Veľké digitálne platformy musia urobiť kroky, ktoré zabránia, aby boli sociálne siete zneužívané na šírenie propagandy či dezinformácií podporujúcich vojnu, ospravedlňujúcich vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.


Je nevyhnutné, aby digitálne platformy zapojili všetky zainteresované strany – vlády, občiansku spoločnosť, odborníkov, akademickú obec, nezávislé médiá a overovateľov faktov a zlepšili spoluprácu s nimi tak, aby dokázali účinne reagovať na hrozby.


„Digitálne platformy by mali prijať konkrétne opatrenia, aby zabránili zneužívaniu svojich služieb na presadzovanie škodlivých cieľov. Napríklad neakceptovanie platieb od jednotlivcov, na ktorých boli uvalené sankcie za poškodzovanie demokracie a porušovanie ľudských práv. Odborná verejnosť musí mať bezplatný alebo cenovo dostupný prístup k údajom platforiem s cieľom pochopiť taktiky a techniky manipulatívnych kampaní. Digitálne spoločnosti tiež musia vyčleniť primerané množstvo personálu a finančných zdrojov, aby mohli efektívne reagovať na moderovanie obsahu najmä pri nenávistných prejavoch,“ zdôraznili predsedovia vlád ôsmich európskych krajín.


Zároveň sú podľa nich potrebné aj trvalé investície do nástrojov na identifikáciu deepfake videí a automaticky generovaných textov.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie