• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Hacker radil Severokórejčanom ako obísť americké sankcie vďaka kryptomenám, dostal päť rokov väzenia

Hacker radil Severokórejčanom ako obísť americké sankcie vďaka kryptomenám, dostal päť rokov väzenia

Americký odborník na kryptomeny Virgil Griffith.

Amerického odborníka na kryptomeny Virgila Griffitha v USA v utorok odsúdili na viac ako päť rokov väzenia za to, že pomohol Severnej Kórei vyhýbať sa americkým sankciám.

Prednášal napriek zákazu

Griffith vlani priznal svoje previnenie tým, že prednášal na konferencii o kryptomenách v Pchjongjangu v roku 2019, hoci vláda USA odmietla jeho žiadosť, aby na konferenciu cestoval.


Známy americký hacker zároveň vyvinul „kryptomenovú infraštruktúru v Severnej Kórei“, uviedli prokurátori. Na konferencii v roku 2019 radil viac ako sto ľuďom, ako využiť kryptomeny na vyhnutie sa sankciám a dosiahnutie nezávislosti od globálneho bankového systému.

Rozširovanie jadrového programu

USA a Bezpečnostná rada OSN v uplynulých rokoch uvalili na Severnú Kóreu prísne sankcie, aby zabrzdili jej programy jadrových zbraní a balistických striel.


USA v roku 2018 sankcie doplnili tak, že zakazujú Američanom, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, exportovať technológie do Severnej Kórey.


Americká prokuratúra uviedla, že Griffith priznal, že jeho prednáška predstavovala transfer technologických vedomostí účastníkom konferencie.

Kryptomeny nie sú podľa analytika nástroj na obchádzanie sankcií, je za tým niekoľko dôvodov

Objem ruských kryptomien klesá. V posledných týždňoch sa objavili špekulácie, že kryptomeny by mohli byť pre Rusko prostriedkom, ako sa vyhnúť západným sankciám.


„Ako však vidíme, je to nepravdepodobné, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Hlavným dôvodom je, že prevádzkovanie činnosti spadajúcej pod sankčný zoznam prostredníctvom kryptomeny ako prostriedku výmeny samé o sebe túto činnosť nelegalizuje,“ uviedol hlavný kryptoanalytik Saxo Bank Mads Eberhardt.

Ruský kryptotrh je pomerne nelikvidný

Navyše, ak podľa Eberhardta niekto využíva kryptomeny na obídenie sankcií, malo by byť celkom ľahké ho identifikovať a zastaviť vzhľadom na verejný charakter kryptomien.


Ďalším dôvodom je, že ruský kryptotrh je pomerne nelikvidný, čo do značnej miery sťažuje obchádzanie sankcií.

Nárast obchodovania s kryptomenami

Špekulácie o vyhýbaní sa sankciám pomocou kryptomien pôvodne podnietil nárast obchodovania s kryptomenami voči rubľu po zavedení nových sankcií koncom februára, 24. februára objem obchodovania s kryptomenami voči rubľu vyvrcholil na hodnote 70,7 mil. dolárov.


Vzhľadom na veľkosť Ruska to však nie je až tak veľa. O týždeň na to sa objem znížil o polovicu. „To naznačuje, že trh nie je likvidný a nie je schopný umožniť výrazné obchádzanie sankcií,“ dodal Mads Eberhardt.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie