• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Generálna prokuratúra kritizuje zrušenie tímu Oblúk, ktorý riešil podozrenia z manipulovania vyšetrovania sledovaných káuz

Generálna prokuratúra kritizuje zrušenie tímu Oblúk, ktorý riešil podozrenia z manipulovania vyšetrovania sledovaných káuz

Tím nazvaný Oblúk sa zaoberal podozreniami z manipulovania vyšetrovania sledovaných trestných káuz zo strany príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry a Úradu špeciálnej prokuratúry.

16.2.2022 (Webnoviny.sk) - Krajskej prokuratúre Bratislava nebolo do stredy oficiálne oznámené, že dňa 14. februára mal byť rozkazom povereného prezidenta Policajného zboru SR a povereného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR (ÚIS) zrušený špecializovaný vyšetrovací tím Oblúk.

Spomalenie vyšetrovania

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku Generálnej prokuratúry SR, potvrdenie tejto skutočnosti môže negatívne ovplyvniť rýchlosť a plynulosť vykonávania vyšetrovacích procesných úkonov.

„Prípadné zrušenie špecializovaného vyšetrovacieho tímu ÚIS Oblúk by bolo prekvapujúce aj z dôvodu, že vyhodnotenie jeho činnosti a ďalšia opodstatnenosť bola opakovane, naposledy v mesiaci január 2022, potvrdená aj povereným riaditeľom ÚIS," povedal hovorca Dalibor Skladan.

Doplnil, že Krajská prokuratúra Bratislava je garantom, že vyšetrovanie závažných podozrení zo zneužitia právomoci nebudú zmarené ani po zrušení tímu ani sa nebudú mariť dôkazy.

Vyšetrovací tím Oblúk

Ministerstvo vnútra SR začiatkom týždňa potvrdilo zrušenie tímu Oblúk na policajnej inšpekcii. Dôvodom má byť podľa medializovaných informácii „nesúlad ďalšej existencie špecializovaného tímu s príslušným interným predpisom rezortu vnútra, absenciu a nemožnosť vykonávania akejkoľvek kontroly vedúceho tímu a zástupcu vedúceho tímu, nedostatok policajtov na dotknutých útvaroch a s tým spojenú zaťaženosť útvarov". Zrušením tímu sa podľa rezortu nenaruší žiadny ďalší priebeh vykonávania procesných a iných úkonov.

Tím nazvaný Oblúk sa zaoberal podozreniami z manipulovania vyšetrovania sledovaných trestných káuz zo strany príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Úradu špeciálnej prokuratúry.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie