• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Finančná pomoc na riešenie koronakrízy má zelenú, rozpočet Európskej únie bol schválený

Finančná pomoc na riešenie koronakrízy má zelenú, rozpočet Európskej únie bol schválený

Europoslanci podmienili prístup k prostriedkom EÚ rešpektovaním zásad právneho štátu.

16.12.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili nový rozpočet Európskej únie na roky 2021-2027. Ako europarlament uviedol v tlačovej správe, "prostriedky EÚ tak môžu smerovať k občanom únie už od začiatku budúceho roka".

Nový sedemročný rozpočet eurobloku a tiež potrebný balík pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu obsahuje celkový obnos financií v hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

Miliardy nad rámec rozpočtu

Parlamentu sa počas vyjednávaní so zástupcami členských štátov podarilo zaistiť 16 miliárd eur nad rámec rozpočtu, z ktorých približne 15 miliárd by sa malo vynaložiť na ochranu obyvateľov pred následkami pandémie ochorenia COVID-19, na rozšírenie príležitostí pre budúce generácie a na ochranu európskych hodnôt.

Miliardu eur vyčlenia ako flexibilnú rezervu využiteľnú napríklad v prípade budúcich kríz či na dofinancovanie kľúčových programov EÚ.

Platby môžu pozastaviťBalíček tiež posilňuje programy vzdelávania a výskumu a kladie väčší dôraz na klimatickú zmenu a environmentálne politiky.


Europoslanci zároveň podmienili prístup k prostriedkom EÚ rešpektovaním zásad právneho štátu.


V stredu schválené nariadenie umožní pozastaviť platby z rozpočtu EÚ krajinám, v ktorých je potvrdené porušovanie zásad právneho štátu s dôsledkami na hospodárenie s prostriedkami EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie