• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Ficove výdavky presiahli 2,5 milióna. Transparentnú kampaň vedú podľa TIS len tri strany (foto)

Ficove výdavky presiahli 2,5 milióna. Transparentnú kampaň vedú podľa TIS len tri strany (foto)

TIS si zároveň my, že v aktuálnej kampani môže dôjsť k prvému prelomeniu trojmiliónového limitu na výdavky pre jednu stranu.

25.9.2023 (SITA.sk) - Najviac transparentnú volebnú kampaň vedú strany Progresívne Slovensko, Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie. Len tieto tri strany získali vo finálnom hodnotení protikorupčnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) známku „Transparentná kampaň“.

Na opačnom konci rebríčka sa k „Netransparentnej kampaniSmeru-SD pridali aj OĽaNO a tiež jej koaličný partner Kresťanská únia, ktorej kampaň výrazne vzrástla v posledných týždňoch pre vysoké výdavky na volebné noviny trojkoalície. TIS zaradila do hodnotenia 17 z 27 kandidujúcich subjektov, ktorých kampane prekročili hranicu výdavkov 50-tisíc eur a na účte majú aspoň desať väčších výdavkových transakcií.

Výhrady má TIS u všetkých

S hodnotením „S výhradami“ skončilo 11 strán. Vo finále kampane si hodnotenie zlepšili iba tri subjekty, zvyšné stagnovali alebo sa dokonca zhoršili. Prepad sa týka najmä kampane Modrých, Most-Híd (-16 percentuálnych bodov), hnutia OĽaNO (-11 percentuálnych bodov) a strany Za ľudí (-10 percentuálnych bodov).

Progresívne Slovensko a SaS stále vedú najtransparentnejšiu kampaň, ktorú majú vrátane predkampane podrobne rozpísanú na ich transparentných účtoch. Aj pri nich má však organizácia výhrady.

Okrem problémov Smeru či OĽaNO, Transparency opakovane upozorňuje aj na nehodnoverné financovanie kampane Republiky, postavené na vysokých pôžičkách lídrov strany. V súčasnosti je nejasné aj to, z čoho financuje už takmer 200-tisícovú kampaň Komunistická strana Slovenska.

Hlas-SD sa zase blíži k 3,5 miliónovému limitu na dary a pôžičky počas volebného obdobia zavedeného v roku 2019. Hrozí tak riziko podhodnocovania kampane (aktuálne vo výške 2,14 milióna eur), ktoré zvyšuje fakt, že Hlas-SD ako jediný neprijíma v kampani dary cez transparentný účet, iba o nich informuje na webe.

Prelomený limit

TIS upozorňuje na to, že v aktuálnej kampani môže dôjsť k prvému prelomeniu trojmiliónového limitu na výdavky pre jednu stranu. Hnutie OĽaNO totiž využilo nedostatok v zákone a do kampane si nezarátalo 800-tisícový výdavok na nákup 79 veteránov Fiat500, ktoré využíva v kampani. V prípade hnutia Igora Matoviča je problematické aj to, že mimo transparentného účtu sa ocitla veľká časť bilbordovej kampane uhradená vopred ešte pred oficiálnym začiatkom kampane. Netransparentná je aj kampaň Smeru.

Strana Roberta Fica má niekoľko dní pred voľbami najvyššie výdavky spomedzi všetkých - až 2,5 milióna eur. Z nich už vyše štyri pätiny preliala z transparentného účtu cez veľké súhrnné platby do vlastnej agentúry. Verejnosť tak nedokáže skontrolovať hodnovernosť výdavkov v praxi, ani to, či skryte neprekročí trojmiliónový prah na výdavky, ktorý v minulých voľbách vyčerpala takmer na euro presne.

Voličom sa tajnosti nepáčia

„Že netransparentný prístup pred voľbami môže byť problém aj po nich, si uvedomujú aj voliči. Vyše polovica respondentov reprezentatívneho prieskumu agentúry IPSOS pre Transparency z polovice augusta sa stotožnila s tvrdením, že ak strana či politik postupuje neférovo v kampani, bude tak robiť aj po zvolení,“ pripomína riaditeľ organizácie Michal Piško.

Týždeň pred konaním volieb presiahli výdavky na transparentných účtoch už 19,5 milióna eur. Spolu s faktúrami za záver kampane a výdavkami z predkampane, teda spred 9. júna, tak TIS odhaduje prekonanie doposiaľ najdrahšej kampane z roku 2020 (23,6 milióna eur). Cez milión by mohlo tentokrát do kampane investovať až 12 strán, cez dva milióny sa môže dostať sedem z nich.

Najviac stála outdoorová reklama

Z nedávno zverejnenej analýzy takmer deväťtisíc výdavkových transakcií na transparentných účtoch vyplýva, že po rozpočítaní nešpecifikovaných platieb minuli strany doteraz asi tretinu výdavkov na outdoorovú reklamu, pätinu na propagačné materiály, asi šestinu na online propagáciu a menej ako desatinu na kampaňové podujatia.

Niektorých sponzorov spoznáme až neskôr

Až polovica všetkých kampaňových výdavkov by pritom mohla byť financovaná zo súkromných zdrojov. Na transparentných účtoch stále nevidno všetkých sponzorov strán, keďže až 85 percent príjmov prišlo zo straníckych účtov. Kým niektoré strany darcov a veriteľov netaja, u iných sa to zrejme dozvieme po voľbách, alebo až vo výročnej správe za rok 2023, upozornila Transparency International Slovensko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie