• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Fico žije v luxuse a vôbec sa tým netají – až na majetkové priznanie

Fico žije v luxuse a vôbec sa tým netají – až na majetkové priznanie

Oveľa viac nehnuteľností ako samotný expremiér majú jeho príbuzní.

11.8.2023 (SITA.sk) - Predseda strany Smer-SD Robert Fico si podľa Nadácie Zastavme korupciu užíva luxus, ktorý však neuvádza v priznaniach. Ako advokát zarobí viac ako politik. Z funkcie poslanca parlamentu mal ročný plat 36 720 eur, pričom ako advokát zarobil 52 600 eur.

Podľa nadácie by na takýto zárobok musel Fico pracovať naplno ako advokát najmenej dva až tri dni v týždni, prípadne mať astronomickú hodinovú taxu. Nadácia o tom informovala na svojej domovskej stránke. Analýzy majetkov lídrov strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, pripravila v spolupráci s portálmi Finstat.sk a Transparex.sk.

Nič nemusí vysvetľovať

„Fico na otázky Nadácie Zastavme korupciu neodpovedal. Ani na skutočnosť, či advokátsku prácu nevyužíva na politické účely, alebo naopak – nerobí politiku ako obhajobu trestne stíhaných, keďže na svojich tlačových besedách často cituje zo živých spisov,“ uvádza nadácia.

Robert Fico si podľa Nadácie Zastavme korupciu za svoju dlhoročnú politickú kariéru zvykol, že nič vysvetľovať nemusí. Dodnes neobjasnil svoju cestu súkromným lietadlom, ktoré vlani letelo do Abú Zabí s medzipristátím v Turecku. Médiá vtedy upozornili, že Abú Zabí je len 150 kilometrov od miesta, kde sa zdržiaval stíhaný oligarcha Miroslav Výboh.

Robert Kaliňák zo Smeru-SD vtedy tvrdil, že za súkromný let platil on, aby poslancovi Ficovi nevznikli náklady. Takýto dar by mal Fico uviesť v majetkovom priznaní, upozornila nadácia.

Ide o zákonom zakázaný dar?

Zároveň pripomenula, že počas pandémie COVIDu rehabilitoval Fico v kaštieli vo Vinosadoch, keď boli mnohé zariadenia zatvorené. Kaštieľ vlastnila spoločnosť Obnova Kultúrnych pamiatok, za ktorou bola schránková spoločnosť Johnson Developments LLC. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že v minulosti do kaštieľa investoval ďalší stíhaný oligarcha – Jozef Brhel.

Nadácia vtedy podala podnet na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR pre podozrenie, či nejde o zákonom zakázaný dar a či ho poslanec Fico nedostal v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Výbor po desiatich mesiacoch konanie zastavil, lebo nič nezistil.

Odsťahovanie z Bonaparte

Fico zvykne bývať v luxuse, hoci oficiálne veľký majetok nevlastní. Do roku 2019 mal ako premiér prenajatý byt v luxusnom komplexe Bonaparte v najdrahšej časti Bratislavy.

Odsťahoval sa, keď developera Bonaparte Ladislava Bašternáka blízkeho Smeru-SD odsúdili za daňové úniky. Konkurzná správkyňa vtedy uviedla, že pred odchodom platil Fico mesačný nájom 2 650 eur.

Odtiaľ sa odsťahoval do rezidencie Sokolská v ďalšej luxusnej časti Bratislavy. Nehnuteľnosť oficiálne patrila dlhoročnému členovi Smeru a bývalému šéfovi Sociálnej poisťovne Dušanovi Muňkovi. Kde býva teraz, Fico nepovedal.

Hodinky za 20-tisíc eur

Fico oficiálne vlastní podľa majetkového priznania auto, pozemky a vinice. Nadácia ďalej poukazuje na to, že Fico v majetkových priznania neuvádza ani luxusné hodinky, hoci sa s nimi opakovane ukazoval na verejnosti. Išlo o rôzne hodinky v hodnotách sedemtisíc eur, osemtisíc eur a 20-tisíc eur. Rovnako v majetkovom priznaní neuvádzal ani motorku, na ktorej sa po Bratislave premával v lete 2021.

V USA stojí približne 11-tisíc dolárov, pričom Ficov kúsok má vylepšený výfuk a niekoľko ďalších detailov, ktoré cenu ešte zvyšujú,“ píše nadácia.

„Robert Fico nikdy neplatil žiadne sankcie a nikto ho účinne nekontroloval, a to napriek skutočnosti, že využíval cudzie luxusné nehnuteľnosti a podával majetkové priznania, v ktorých neuvádzal dary a veci nosené na verejnosti. Je ukážkovým príkladom toho, ako u nás kontrola majetkov politikov nefunguje,“ konštatuje na záver Nadácia Zastavme korupciu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie