• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Fico, Pellegrini a Danko podpíšu Memorandum o porozumení

Fico, Pellegrini a Danko podpíšu Memorandum o porozumení

Podpísanie memoranda medzi stranami Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

11.10.2023 (SITA.sk) - Predsedovia strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS v stredu po 11.00 podpíšu Memorandum o porozumení. Informoval o tom Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia strany Smer-SD s tým, že následne je  plánovaný spoločný mediálny výstup Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Andreja Danka.

Predsedníctvo strany Hlas-SD v utorok jednomyseľne rozhodlo, že Hlas povedie ďalšie rokovania o vládnej koalícii so stranami Smer-SD a SNS. Na tlačovej besede to uviedol predseda Hlasu Pellegrini.

Video: Podpis Memoranda o porozumení

V memorande sa predstavitelia strán dohodli, že spoločne uzatvoria koaličnú zmluvu, na základe ktorej vytvoria vládu. Súhlasia, že za predsedu vlády podporia kandidáta navrhnutého stranou Smer-SD. Pri voľbe predsedu Národnej rady SR podporia kandidáta strany Hlas-SD.

Smeru bude okrem postu predsedu vlády patriť šesť ministerstiev, Hlasu sedem a SNS obsadí tri, z toho jedno s účinnosťou od 1. januára 2024.

Hlas bude rokovať o koalícii už iba so Smerom a SNS, Pellegrini uviedol aj dôvody

Predsedníctvo strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) jednomyseľne rozhodlo, že Hlas povedie ďalšie rokovania o vládnej koalícii so stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Slovenskou národnou stranou (SNS). Na tlačovej besede to uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini. Dodal, že už nebudú viesť žiadne ďalšie rokovania s nikým iným.

Zvážené pre aj proti

Líder strany Hlas-SD povedal, že rozhodnutie učinili po zvážení všetkých pre a proti, a tiež po uvážení situácie na Slovensku.


Odmietol hovoriť o konkrétnych menách, rozdelení či počte rezortov, to bude podľa neho predmetom ďalších rokovaní. Povedal však, že Hlas mal svoje predvolebné priority, medzi inými v podobe stabilnej vlády, ktorá bude pracovať pre ľudí a zvládne naplniť čo najviac zo svojich priorít.

Voličstvo podľa neho rozhodlo, že Smer jednoznačne vyhral voľby a Hlas bol tretí, preto sa pri kreovaní vlády musia pohybovať v týchto mantineloch.

Pat by bol pre štát najhorší

Pellegrini pripomenul tiež, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pod vedením Milana Majerského sa rozhodlo ísť do opozície.


Pri diskusiách s hnutím Progresívne Slovensko (PS) a stranou Sloboda a Solidarita (SaS) podľa neho kresťanskí demokrati nedokázali rokovať a neustále zdôrazňovali červené čiary. „Pre Hlas teda stála otázka tak, či Slovensko bude, alebo nebude mať vládu,“ vyjadril sa Pellegrini.


Povolebný pat považuje za to najhoršie, čo by sa štát mohlo postretnúť. Ponuka premiérskej pozície pre Hlas by podľa jeho lídra poprela princíp Hlasu, že sa budú sústreďovať na občanov, a nie na stranu či osobné ambície. Voliči podľa neho rozhodli, keď Hlasu prisúdili tretie miesto a Fico ako predseda víťaznej strany by mal podľa neho byť predsedom vlády.

Hodnotové a ideologické rozpory

Pellegrini pripomenul chaos v predošlom volebnom období, ktorého výsledkom bola úradnícka vláda, z pôvodnej ústavnej väčšiny. Hodnotové a ideologické rozpory medzi ostatnými stranami v potenciálnej štvorkoalícii s PS, SaS a KDH podľa neho nedávali šancu na stabilnú vládu. Zdôraznil tiež, že so Smerom a národniarmi rokovali normálne, za rokovacím stolom, nie cez statusy na sociálnych sieťach.


Ocenil však prístup predsedu progresívcov Michala Šimečku k rokovaniam i jeho ponuku, za ktorú mu chce poďakovať, no opäť pripomenul, že Hlasu išlo o stabilnú vládu a skritizoval vzájomné útoky KDH i SaS, ktoré podľa neho predpovedali nestabilitu vlády, ktorá by z ich spojenia mohla vzísť. Zdôraznil tiež programovú príbuznosť so Smerom, ktorá je podľa neho oveľa väčšia, než napríklad s liberálmi či konzervatívcami.

„Hlas bude, a dúfam, že i ostatní koaliční partneri, garantom, že členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii nebude ohrozené,“ uviedol a poznamenal, že do vnútrostraníckych problémov SNS, kde je viacero zvolených poslancov, ktorí nie sú naklonení pokračovaniu slovenského členstva, sa miešať nemieni. Uviedol však, že ak by vláda chcela zmeniť zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, Hlas by ju opustil.


Dodal, že ho presvedčilo i to, že trojkoalícia býva stabilnejšia, navyše so Smerom majú spoločné hodnotové ukotvenie, ktoré by podľa neho v štvorkoalícii so SaS, PS a kresťanskými demokratmi chýbalo. Za rozhodnutím si stojí, ako osobne, tak aj politicky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie