• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Fica postrelili v Handlovej a je v životohrozujúcom stave, útočníka zadržali (minúta po minúte/video)

Fica postrelili v Handlovej a je v životohrozujúcom stave, útočníka zadržali (minúta po minúte/video)

Padlo niekoľko výstrelov.

15.5.2024 (SITA.sk) - Roberta Fica (Smer-SD) po rokovaní vlády v Handlovej postrelili pred Domom kultúry, keď išiel medzi ľudí. Útočníka zadržali a premiéra previezli ihneď do nemocnice.

Zhrnutie najnovších informácií:

 • premiér bol prevezený do nemocnice a je v životohrozujúcom stave
 • útočníka zadržali a podľa medializovaných informácií má ísť o 71-ročného Juraja C. z Levíc
 • schôdza parlamentu bola prerušená do utorka 21. mája
 • na incident reagujú politici aj zahraničie
 • Mimoriadny online

  • minúte po minúte

  18:13 Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil 14. a 12. parlamentnú schôdzu najneskôr do utorka 21. mája do 9:00. O ďalšom postupe rokovania bude informovať neskôr. Žiga súčasne uviedol, že parlament posilní bezpečnostné opatrenia.

  „Do odvolania významne zvyšujeme ochranu objektov v správe Národnej rady a do odvolania pozastavujeme aj návštevy budovy NR SR. Súčasne prijímame opatrenia na bezpečnosť poslancov, pretože viacerí z nich vyjadrili obavy," uviedol podpredseda parlamentu.

  17:55 Mojou úlohou ako ministra vnútra je urobiť všetko pre to, aby sa tento atentát nielen na predsedu vlády, ale na celé demokratické zriadenie, čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Takto reagoval na útok na premiéra Roberta Fica šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zároveň je podľa neho úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu.

  „A našou spoločnou úlohou je okamžite prestať šíriť politickú nenávisť. Emócie sú úplne prirodzene vybičované, ale bolo by veľmi zlé tento nebezpečný stav ešte viac vyhrocovať," doplnil minister. Slovensko podľa neho zažíva najhorší deň svojej demokracie. „Prvýkrát za 31 rokov našej demokratickej zvrchovanej republiky sa stalo, že sa niekto rozhodol vyjadriť politický názor nie vo voľbách, ale so zbraňou na ulici. A s úmyslom nie argumentačne, ale fyzicky zlikvidovať politického oponenta," zhodnotil Šutaj Eštok.


  Ako doplnil, preňho osobne, ide o strašné sklamanie, ako sa naša spoločná snaha patriť do civilizovaného sveta tých najvyspelejších krajín zmenila za okamih nazmar. „A je to obrovské varovanie pre celú spoločnosť, že ak sa teraz nezastavíme, zničíme všetko, čo nás ako národ spájalo," zdôraznil. Tento atentát si podľa ministra vnútra zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. „Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti," uzavrel.

  17:41 Na incident v Handlovej reagujú aj zahraniční politici.


  17:32 Prílet policajného prezidenta do nemocnice v Banskej Bystrici.


  17:25 Ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) zastihla správa o útoku na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer.SD) na zahraničnej pracovnej ceste v Arménsku. Tam sa zúčastnil výročného zasadnutia Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Kamenický sa okamžite rozhodol svoj ďalší pracovný program predčasne ukončiť a vracia sa späť na Slovensko. Zároveň tento chladnokrvný útok ostro odsúdil.

  17:23 Strieľať na premiéra Roberta Fica mal 71-ročný Juraj C. z Levíc.


  17:02 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) odsúdil útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). „Silne odsudzujem tento zákerný čin,“ zdôraznil Blanár. Podľa jeho slov to bol útok na premiéra a zároveň aj na demokraciu.

  16:54 Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej.


  16:47 Igor Matovič prosí, aby sme boli ľudi. Päsťami a strelami v politike nič nevyriešime," píše líder hnutia Slovensko na sociálnej sieti Facebook.


  16:41 Do nemocnice v Banskej Bystrici už prišla aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a tiež šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

  16:33 Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku odcudzuje streľbu na premiéra  Roberta Fica. Podľa ich predstaviteľov to predstavuje útok nielen na jednotlivca, ale aj na demokratické hodnoty a princípy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyhlásilo, že stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru.

  „Vyzývame na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti. Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica. Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto," uviedlo zastúpenie EK na Slovensku.

  16:25 Na incident v Handlovej už reagoval aj českí politici - prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala aj Andrej Babiš.

  16:23 Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzýva všetkých na zdržanlivosť vo vyjadreniach o zodpovednosti a vine, kým sa tento čin riadne nevyšetrí.

  <

  16:12 Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje útok na predsedu vlády za neakceptovateľný.

  Súčasne tvrdí, že postrelenie premiéra je vyvrcholením nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. „Je to prejav nenávisti. Je to prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády je to útok na samotnú podstatu štátnosti," uviedol vo videu na sociálnej sieti.

  Avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na atentát na predsedu vlády „nekompromisne" reagovať. „Budú vykonané všetky úkony, aby páchateľ tohto ohavného skutku bol nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Predsedovi vlády SR prajem skoré uzdravenie," povedal v závere.

  16:09 Premiér Robert Fico sa momentálne nachádza v nemocnici v Banskej Bystrici.

  16:04 Tento akt je neprijateľný, toto sa v žiadnom prípade nemôže stať, píše ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) na sociálnej sieti Facebook.

  15:57 Vyhlásenie koaličných poslancov k aktuálnej situácii.

  15:51 Zhrozené z útoku na premiéra je aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Takéto konanie v civilizovanej spoločnosti nemôžeme tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia. Útok na premiéra je útokom na Slovenskú štátnosť a suverenitu," uviedlo na sociálnej sieti Facebook.

  15:50 Útok na premiéra Roberta Fica ostro odsúdil aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.

  15:46 Hnutie Progresívne Slovensko ruší stredajšie zhromaždenie na podporu RTVS.

  15:43 Atentát na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je podľa predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka výsledkom spoločenského konfliktu. „To musí skončiť," zdôraznil Danko s tým, že Fico je človek, ktorého má ľudsky rád, je jeho priateľ, a to aj napriek politickým bojom.

  „Nenávisť psychopatov ako Pročka, Matoviča a niektorých novinárov spôsobila v spoločnosti toto napätie. Boli sme v očakávaní, kedy sa niečo takéto stane. Ani v najhoršom sne sme si nemysleli, že také niečo môže byť pravda. Stále verím, že sa to nejako vysvetlí, ale verejne odsudzujem toto grobianstvo v spoločnosti, ktoré muselo vyeskalovať do takejto situácie," uviedol Danko s tým, že urobí všetko pre to, aby vyjadril podporu Smeru a Ficovi.

  15:40 Premiéra Roberta Fica previezli do nemocnice v Banskej Bystrici

  15:23 Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsudzuje brutálny a bezohľadný útok na premiéra Roberta Fica. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi želám v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil," uviedla hlava štátu.

  15:08 Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) pre incident v Handlovej prerušil aktuálnu 14. schôdzu Národnej rady SR  V rozprave práve vystupovala poslankyňa Dana Kleinert (PS). Blaha jej vystúpenie prerušil s informáciou o postrelení premiéra a dodal, “toto je vaša robota“.

  15:02 Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej postrelili a situáciu sledujeme online (minúta po minúte)

  Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje útok na predsedu vlády za neakceptovateľný.


  Súčasne tvrdí, že postrelenie premiéra je vyvrcholením nálad, ktoré sú v spoločnosti živené. „Je to prejav nenávisti. Je to prejav útoku nielen na človeka, ale ako na predsedu vlády je to útok na samotnú podstatu štátnosti,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti.

  Avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na atentát na predsedu vlády „nekompromisne“ reagovať. „Budú vykonané všetky úkony, aby páchateľ tohto ohavného skutku bol nekompromisne a spravodlivo potrestaný. Predsedovi vlády SR prajem skoré uzdravenie,“ povedal v závere.

  Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

  Najčítanejšia najnovšia správa

  Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

  horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

  Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

  Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

  Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

  Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

  Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

  Baran 21.3. - 20.4.

  Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

  Býk 21.4. - 21.5.

  Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

  Blíženci 22.5. - 21.6.

  Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

  Rak 22.6. - 22.7.

  Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
  Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

  Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

  Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

  Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

  Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

  Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

  Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

  Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


  Počasie