• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Ferrata Kyseľ v Slovenskom raji je opäť prístupná, ochranári však upozorňujú na jednu vec

Ferrata Kyseľ v Slovenskom raji je opäť prístupná, ochranári však upozorňujú na jednu vec

Správa národného parku sprístupnila turistom roklinu Kyseľ v roku 2016, a to štyridsať rokov po ničivom požiari.

V Slovenskom raji je opäť sprístupnená ferrata v rokline Kyseľ. Ako jediná v tomto národnom parku totiž podlieha sezónnej uzávere, ktorá sa skončila v stredu 14. júna. Ako informovala Správa Národného parku Slovenský raj, po výdatných dažďoch sú vodopády plné vody a dno rokliny zdobí bujná svieža vegetácia, nenarušená človekom.

Náučný chodník – ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ, býva počas zimy uzavretý z dôvodu ochrany prírody. Ochranári odporúčajú jeho návštevníkom prispôsobiť svoje správanie vzhľadom na cenné prírodné prostredie centrálnej časti národného parku.

„Vo všetkých roklinách je teraz pomerne veľa vody, preto základnou výbavou každého návštevníka rokliny by mala byť vysoká pevná nepremokavá obuv,“ upozornili.

Správa národného parku sprístupnila turistom roklinu Kyseľ v roku 2016, a to štyridsať rokov po ničivom požiari. Túru v nej je však možné absolvovať len v období od 15. júna do 31. októbra. Návštevníci môžu na náučnom chodníku v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom obdivovať a zažiť divokú prírodu netradičnou formou. Náročnejšie pasáže sú zabezpečené formou zaistenej cesty, takzvanej via ferraty, vybavená je istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami.

Slovenský raj pripravuje viacero noviniek, pri vstupe do roklín chcú inštalovať platobné terminály

Slovenský raj po jarnej údržbe odštartoval svoju tohtoročnú sezónu, prvý väčší nápor turistov tam zažili ešte počas prvého májového víkendu.

Počas tohto roka plánuje obec Hrabušice, ako správca tamojších piatich roklín, viacero noviniek, vrátane kúpy a inštalovania platobných terminálov pri vstupe do roklín.

Informoval o tom agentúru SITA starosta obce Marcel Kacvinský, podľa ktorého sú v pláne aj elektrobicykle. Samospráva už totiž podala žiadosť v rámci výzvy Košického samosprávneho kraja na zriadenie požičovne e-bikov.

Opravy v roklinách

Počas predošlých mesiacov pracovníci obecného podniku realizovali opravy v rokline Suchá Belá. Vodou poškodené drevené rebríky nahradili nové a následne prešla podľa starostu celá roklina revíziou. Rovnako sa podarilo opraviť aj drevený rebrík v rokline Piecky.


„O niečo väčšia oprava bola v rokline Veľký Sokol, kde pravdepodobne zo skalného previsu spadol ľad na sústavu dvoch drevených rebríkov a poškodil ich. Okrem toho ešte potrebujeme v rokline vymeniť jeden sedemmetrový rebrík,“ opísal Kacvinský. Na ďalšie opravy však musia počkať niekoľko mesiacov.

„Dané miesta sa nachádzajú v neprístupnom teréne, kam vieme realizovať donášku dreva len vrtuľníkom. Z dôvodu hniezdenia vtákov v národnom parku sa však do nich pustíme až potom, teda na jeseň,“ vysvetlil starosta.

Pribudne platobný terminál

Hrabušice sa tiež podľa jeho slov zapojili do výzvy kraja v snahe získať financie na obnovu najfrekventovanejších oddychových zón.


Kacvinský ešte vlani avizoval zámer vyberať vstupné do Slovenského raja celoročne, a to prostredníctvom platobných terminálov či automatov. V súčasnosti sa predáva iba fyzicky.


„Teraz sa vstup platí v hotovosti, no je tu dosť veľa turistov, ktorí chcú platiť kartou, čo je problém. Hľadáme už dodávateľa na platobný terminál, ktorý bude pri vstupe umiestnený celoročne. Buď bude len na kartu, alebo aj formou mincí,“ naznačil starosta.

Mikrobus či elektrobicykle

V rámci dopravy má obec v pláne zakúpiť mikrobus, ktorý by počas sezóny slúžil ako kyvadlová preprava pre turistov k nástupným miestam do roklín. „Tým by sa zvýšila bezpečnosť chodcov, pretože obec Hrabušice nie je s časťou Podlesok prepojená chodníkom pre peších,“ dodal Kacvinský. Ďalšou novinkou by podľa neho mohli byť aj ďalšie elektrobicykle.


„Naša lokalita je dosť frekventovaná, máme tu veľa cyklistov, a to najmä po spustení cyklochodníka, ktorý vedie od Spišskej Novej Vsi s napojením až na Hrabušice,“ opísal.


Podľa jeho slov už v národnom parku fungujú e-bike požičovne, o túto službu je však veľký záujem. Obec sa preto zapojila do výzvy Košického samosprávneho kraja s názvom Bikey.

„Podali sme žiadosť o najväčší modul, ktorý by sme chceli osadiť na našom parkovisku. Išlo by dokopy o trinásť bicyklov. Ak uspejeme, dostaneme plne vybavenú požičovňu s rezervačným systémom. Podmienkou je, že budeme platiť nájom kraju, plus nejaké percentá opravy. Okrem toho ju musíme prevádzkovať od 1. apríla do 31. októbra,“ priblížil fungovanie starosta Hrabušíc, podľa ktorého by obec následne chcela postupne dokúpiť z vlastných zdrojov ďalšie elektrobicykle.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie