• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Európska komisia vyplatila Ukrajine ďalší balík, naplánovaná je flexibilná podpora do roku 2027

Európska komisia vyplatila Ukrajine ďalší balík, naplánovaná je flexibilná podpora do roku 2027

Daná podpora pomôže Ukrajine vyplácať mzdy, dôchodky a udržiavať v prevádzke základné služby.

22.6.2023 (SITA.sk) - Európska komisia (EK) vyplatila Ukrajine 1,5 miliardy eur z balíka Makrofinančnej pomoci plus. Prostredníctvom tohto nástroja, ktorý má celkovú hodnotu 18 miliárd eur, sa Európska únia (EÚ) snaží Ukrajine pomôcť pokryť jej okamžité potreby financovania stabilnou, predvídateľnou a značnou finančnou podporou v roku 2023. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Ukrajina dodržala podmienky

Súčasná podpora prichádza po tom, čo EK dospela k záveru, že Ukrajina pokračuje v uspokojivom pokroku pri implementácii dohodnutých politických podmienok a splnila požiadavky podávania správ, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie finančných prostriedkov. Ukrajina podľa nej dosiahla významný pokrok v oblasti posilnenia právneho štátu, posilnenia finančnej stability, zlepšenia fungovania plynárenského systému a podpory lepšej podnikateľskej klímy.

Daná podpora pomôže Ukrajine naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre presídlených ľudí. Umožní jej tiež zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom v jeho útočnej vojne, ako napríklad energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Podpora do roku 2027

Európa drží slovo. Vyplatenie ďalších 1,5 miliardy eur pre Ukrajinu v rámci makrofinančnej pomoci pomôže Ukrajine udržať jej služby a infraštruktúru nad vodou,“ vyjadrila sa predsedníčka EK Ursula von der Leyen. Ako tiež avizovala, pomoci príde viac. „Práve sme navrhli stabilnú finančnú podporu pre Ukrajinu do roku 2027. Pretože sme v tom na dlhú trať a budeme stáť na strane Ukrajiny v jej statočnom boji za slobodu,“ dodala.

Od začiatku vojny predstavuje podpora Ukrajine a Ukrajincom od EÚ viac ako 70 miliárd eur. Dvadsiateho júna Komisia oznámila finančný nástroj pre Ukrajinu, ktorý jej poskytne koherentnú, predvídateľnú a flexibilnú podporu na obdobie rokov 2024 - 2027 vo výške do 50 miliárd eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie