• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

Europoslankyňa Lexmann sa stala obeťou čínskeho kybernetického útoku, vyzýva k ráznej reakcii aj k ochrane inštitúcií

Europoslankyňa Lexmann sa stala obeťou čínskeho kybernetického útoku, vyzýva k ráznej reakcii aj k ochrane inštitúcií

Kybernetické útoky boli namierené na viacerých poslancov a ministrov naprieč Európou.

3.4.2024 (SITA.sk) - Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) sa stala obeťou kybernetického útoku. Tie boli namierené na viacerých poslancov a ministrov naprieč Európou, medzi ktorými okrem Lexmann figuruje český minister zahraničných vecí Jan Lipavský alebo britská ministerka pre ekonomickú bezpečnosť Nus Ghaniová.

Úmyselný útok na demokraciu

Ako ďalej informoval Peter Kravčák z Kancelárie poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann, útoky má na svedomí hackerská skupina známa ako Advanced Persistent Threat 31, ktorá bola súčasťou kyberšpionážnej skupiny riadenej Ministerstvom štátnej bezpečnosti Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).

Skupina sa pri kybernetických útokoch zamerala na poslancov, úradníkov, novinárov, ale aj akademikov. „Ide o úmyselný útok na našu demokraciu, akt kybernetickej špionáže a nadnárodnej represie, ktorý sa zameriava na zákonodarcov vrátane tých, ktorých ČĽR sankcionuje za ich ľudskoprávnu angažovanosť a kritiku praktík totalitného režimu, ako aj poukazovania na ekonomické hrozby," uviedla Lexmann, ktorá je súčasťou čínskeho sankčného zoznamu.

Briti uvalili sankcie

Americké ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že hackerská skupina sa v roku 2021 zacielila na emailové účty politikov, ktorí boli súčasťou Medziparlamentnej aliancie pre Čínu vrátane všetkých jej členov z Európskej únie.

Podľa Kravčáka stále prebieha vyšetrovanie možného dopadu kybernetických útokov, pričom americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo členov hackerskej skupiny a Spojené kráľovstvo sa na nich rozhodlo uvaliť sankcie. Lexmann tvrdí, že je absurdné, ak odhalenia o útokoch prichádzajú po takmer troch rokoch zo Spojených štátov amerických a nie z našich spravodajských agentúr.

„Od ekonomického nátlaku cez špionáž, kybernetické útoky až po škodlivý obsah poskytovaný našim deťom prostredníctvom sociálnych aplikácií, ako je TikTok, tieto najnovšie útoky opäť ukazujú, že totalitný režim v Číne predstavuje dnes najkomplexnejšiu hrozbu pre našu slobodu a bezpečnosť. Potrebujeme ráznu reakciu a ochranu našich demokratických inštitúcií i spoločnosti," uviedla Lexmann.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie