• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Europolu sa podarilo rozbiť zločineckú skupinu, tá sexuálne vykorisťovala ľudí

Europolu sa podarilo rozbiť zločineckú skupinu, tá sexuálne vykorisťovala ľudí

Zločinecká sieť je podozrivá, že využila viac ako 100 obetí, inzerovala ich na špecializovaných webových stránkach a spravovala ich online účty.

25.6.2022 (Webnoviny.sk) - Policajti z Francúzska, Španielska, Portugalska a Brazílie s podporou Europolu a Eurojustu rozbili zločineckú sieť zapojenú do obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania.

Ako informuje oficiálny web Europolu, vyšetrovanie napokon viedlo k zatknutiu 10 osôb, z toho deviatich brazílskych štátnych príslušníkov a jedného Španiela.

Prevažne Brazílčania

Taktiež skonfiškovali viaceré vozidlá, elektronické zariadenia, pevné disky, viac ako 40 mobilných telefónov, SIM karty, doklady, platobné karty a približne 20-tisíc eur v hotovosti.

Do vyšetrovania sa pustili v marci minulého roka francúzski policajti. Vyšetrovatelia však mali podozrenie, že zločinecká sieť bola aktívna už nejaký čas predtým.

Členovia zločineckej siete, prevažne brazílskej národnosti, vykorisťovali najmä brazílskych štátnych príslušníkov, ktorí sa nelegálne zdržiavali vo Francúzsku, Španielsku a Portugalsku.

Viac ako stovka obetí

Vyšetrovatelia zistili, že 13 hlavných podozrivých sa nachádza v Brazílii, Portugalsku a Španielsku.

Dvaja podozriví so sídlom vo Francúzsku vytvorili pobočku, pričom využívali tie isté obete kontrolované hlavnou zločineckou skupinou. Týždenne si prenajímali byty a hotelové izby, ktoré slúžili na sexuálne vykorisťovanie.

Vyšetrovatelia identifikovali takmer 60 takýchto miest vo Francúzsku. Odhaduje sa, že zločinecká sieť zarobila približne 120-tisíc eur mesačne. Podozriví presmerovávali nelegálne zisky z Francúzska cez belgické, španielske a portugalské banky do Brazílie, kde sa peniaze z trestnej činnosti dali ľahšie prať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie