• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Europolu sa podarilo rozbiť zločineckú skupinu, tá sexuálne vykorisťovala ľudí

Europolu sa podarilo rozbiť zločineckú skupinu, tá sexuálne vykorisťovala ľudí

Zločinecká sieť je podozrivá, že využila viac ako 100 obetí, inzerovala ich na špecializovaných webových stránkach a spravovala ich online účty.

25.6.2022 (Webnoviny.sk) - Policajti z Francúzska, Španielska, Portugalska a Brazílie s podporou Europolu a Eurojustu rozbili zločineckú sieť zapojenú do obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania.

Ako informuje oficiálny web Europolu, vyšetrovanie napokon viedlo k zatknutiu 10 osôb, z toho deviatich brazílskych štátnych príslušníkov a jedného Španiela.

Prevažne Brazílčania

Taktiež skonfiškovali viaceré vozidlá, elektronické zariadenia, pevné disky, viac ako 40 mobilných telefónov, SIM karty, doklady, platobné karty a približne 20-tisíc eur v hotovosti.

Do vyšetrovania sa pustili v marci minulého roka francúzski policajti. Vyšetrovatelia však mali podozrenie, že zločinecká sieť bola aktívna už nejaký čas predtým.

Členovia zločineckej siete, prevažne brazílskej národnosti, vykorisťovali najmä brazílskych štátnych príslušníkov, ktorí sa nelegálne zdržiavali vo Francúzsku, Španielsku a Portugalsku.

Viac ako stovka obetí

Vyšetrovatelia zistili, že 13 hlavných podozrivých sa nachádza v Brazílii, Portugalsku a Španielsku.

Dvaja podozriví so sídlom vo Francúzsku vytvorili pobočku, pričom využívali tie isté obete kontrolované hlavnou zločineckou skupinou. Týždenne si prenajímali byty a hotelové izby, ktoré slúžili na sexuálne vykorisťovanie.

Vyšetrovatelia identifikovali takmer 60 takýchto miest vo Francúzsku. Odhaduje sa, že zločinecká sieť zarobila približne 120-tisíc eur mesačne. Podozriví presmerovávali nelegálne zisky z Francúzska cez belgické, španielske a portugalské banky do Brazílie, kde sa peniaze z trestnej činnosti dali ľahšie prať.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie