Vytvorenie Sociálneho klimatického fondu EÚ v roku 2026 má zabezpečiť spravodlivú a sociálne inkluzívnu klimatickú transformáciu a ťažiť z neho budú zraniteľné domácnosti, mikropodniky .
Europarlament prijal zákony v rámci balíka Fit for 55, obsahuje aj reformu systému obchodovania s emisiami
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali reformu systému obchodovania s emisiami, mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach a nový Sociálny klimatický fond. Tie sú súčasťou dohôd s členskými štátmi v rámci legislatívneho balíka Fit for 55, ktorý stanovuje cieľ Európskej únie (EÚ) znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o minimálne 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990 v súlade s európskym klimatickým predpisom. Parlament o tom informuje v tlačovej správe.
Emisie treba znížiť o 62 percent
Reforma systému obchodovania s emisiami (ETS) zvyšuje ambície v tejto oblasti, keďže emisie treba znížiť o 62 percent do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 2005. Tiež postupne medzi rokmi 2026 až 2034 ruší bezodplatné emisné kvóty pre spoločnosti.
Zároveň stanovuje vznik samostatného nového ETS II pre palivá pre cestnú dopravu a budovy, v rámci ktorého sa v roku 2027 alebo 2028, pokiaľ budú ceny energií mimoriadne vysoké, nastavia ceny emisií z týchto odvetví.
Po prvý raz pritom EP hlasoval za zahrnutie emisií z námornej dopravy do ETS. Poslanci tiež schválili revíziu ETS pre leteckú dopravu, čo povedie k postupnému zrušeniu bezodplatných emisných kvót pre sektor letectva do roku 2026 a k podpore využívania udržateľných palív v leteckej doprave.
CBAM bude zavedený v rokoch 2026 až 2034
Parlament okrem toho schválil pravidlá týkajúce sa nového mechanizmu EÚ pre kompenzáciu uhlíka na hraniciach (CBAM), ktorý by mal motivovať tretie krajiny ku zvýšeniu svojich ambícií v súvislosti s klímou a tiež by mal zabezpečiť, aby snahy Únie a globálne úsilie v oblasti klímy neohrozil presun výroby z eurobloku do krajín s menej ambicióznymi politikami.
CBAM, ktorý bude zavedený v rokoch 2026 až 2034, sa vzťahuje na tovar ako železo, oceľ, betón, hliník, hnojivá, elektrická energia, vodík a za určitých podmienok aj nepriame emisie. Dovozcovia týchto druhov tovaru budú musieť zaplatiť akýkoľvek cenový rozdiel medzi cenou uhlíka zaplatenou v krajine výroby a cenou uhlíkových emisných kvót v systéme ETS EÚ.
Sociálny klimatický fond EÚ
Vytvorenie Sociálneho klimatického fondu EÚ v roku 2026 má zabezpečiť spravodlivú a sociálne inkluzívnu klimatickú transformáciu a ťažiť z neho budú zraniteľné domácnosti, mikropodniky a používatelia dopravy, ktorých najviac zasiahla energetická a dopravná chudoba.
Po úplnom zavedení bude fond financovaný z obchodovania s kvótami v rámci ETS II formou aukcie až do výšky 65 miliárd eur, pričom ďalších 25 percent bude hradených z vnútroštátnych zdrojov, čo bude odhadom v celkovej výške až 86,7 miliardy eur.
Predpisy musí ešte formálne schváliť Rada EÚ. Do platnosti vstúpia 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Najčítanejšia najnovšia správa
Šimkovičová ostáva ministerkou kultúry, huliakovci o jej zotrvaní vo funkcii nehlasovali (video)
30.10.2024 (SITA.sk) - Poslanci parlamentu neodvolali Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) z funkcie ministerky kultúry. Za jej odvolanie z funkcie hlasovalo 68 poslancov zo 144 prítomných. Na odvolanie ministra je potrebných aspoň 76 hlasov zo 150. Na hlasovaní sa nezúčastnila trojica koaličných nezaradených poslancov Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík.
Odvolanie Šimkovičovej z funkcie iniciovala opozícia, podľa ktorej je jej každý ďalší deň vo funkcii ohrozením slovenskej kultúry. Opozícia je názoru, že jej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kultúru podľa slov opozície preto dostala na pokraj rozkladu.
Ministerka podľa opozície súčasne nepredstavila žiadnu odbornú víziu pre rezort kultúry a svoje kroky, zámery i rozhodnutia nekonzultuje a nediskutuje s odbornou obcou, či predstaviteľmi rezortu. Personálna politika ministerstva kultúry podľa opozície vykazuje všetky známky netransparentnosti, klientelizmu a hrubo neodborného riadenia.
„Zrušenie verejných výberových konaní v múzeách a galériách, výmeny riaditeľov kultúrnych inštitúcií za straníckych nominantov bez udania dôvodu, či nedávne bezprecedentné odvolanie generálneho riaditeľa a riaditeľky SND a SNG bez udania akýchkoľvek relevantných dôvodov nemá obdobu v moderných slovenských dejinách a je ďalším zásadným krokom spôsobujúcim ochromenie celého rezortu,“ tvrdí opozícia.
Naživo: Rokovanie parlamentu