• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Europarlament prijal zákony v rámci balíka Fit for 55, obsahuje aj reformu systému obchodovania s emisiami

Europarlament prijal zákony v rámci balíka Fit for 55, obsahuje aj reformu systému obchodovania s emisiami

Vytvorenie Sociálneho klimatického fondu EÚ v roku 2026 má zabezpečiť spravodlivú a sociálne inkluzívnu klimatickú transformáciu a ťažiť z neho budú zraniteľné domácnosti, mikropodniky .

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali reformu systému obchodovania s emisiami, mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach a nový Sociálny klimatický fond. Tie sú súčasťou dohôd s členskými štátmi v rámci legislatívneho balíka Fit for 55, ktorý stanovuje cieľ Európskej únie (EÚ) znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o minimálne 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990 v súlade s európskym klimatickým predpisom. Parlament o tom informuje v tlačovej správe.

Emisie treba znížiť o 62 percent

Reforma systému obchodovania s emisiami (ETS) zvyšuje ambície v tejto oblasti, keďže emisie treba znížiť o 62 percent do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 2005. Tiež postupne medzi rokmi 2026 až 2034 ruší bezodplatné emisné kvóty pre spoločnosti.

Zároveň stanovuje vznik samostatného nového ETS II pre palivá pre cestnú dopravu a budovy, v rámci ktorého sa v roku 2027 alebo 2028, pokiaľ budú ceny energií mimoriadne vysoké, nastavia ceny emisií z týchto odvetví.

Po prvý raz pritom EP hlasoval za zahrnutie emisií z námornej dopravy do ETS. Poslanci tiež schválili revíziu ETS pre leteckú dopravu, čo povedie k postupnému zrušeniu bezodplatných emisných kvót pre sektor letectva do roku 2026 a k podpore využívania udržateľných palív v leteckej doprave.

CBAM bude zavedený v rokoch 2026 až 2034

Parlament okrem toho schválil pravidlá týkajúce sa nového mechanizmu EÚ pre kompenzáciu uhlíka na hraniciach (CBAM), ktorý by mal motivovať tretie krajiny ku zvýšeniu svojich ambícií v súvislosti s klímou a tiež by mal zabezpečiť, aby snahy Únie a globálne úsilie v oblasti klímy neohrozil presun výroby z eurobloku do krajín s menej ambicióznymi politikami.

CBAM, ktorý bude zavedený v rokoch 2026 až 2034, sa vzťahuje na tovar ako železo, oceľ, betón, hliník, hnojivá, elektrická energia, vodík a za určitých podmienok aj nepriame emisie. Dovozcovia týchto druhov tovaru budú musieť zaplatiť akýkoľvek cenový rozdiel medzi cenou uhlíka zaplatenou v krajine výroby a cenou uhlíkových emisných kvót v systéme ETS EÚ.

Sociálny klimatický fond EÚ


Vytvorenie Sociálneho klimatického fondu EÚ v roku 2026 má zabezpečiť spravodlivú a sociálne inkluzívnu klimatickú transformáciu a ťažiť z neho budú zraniteľné domácnosti, mikropodniky a používatelia dopravy, ktorých najviac zasiahla energetická a dopravná chudoba.

Po úplnom zavedení bude fond financovaný z obchodovania s kvótami v rámci ETS II formou aukcie až do výšky 65 miliárd eur, pričom ďalších 25 percent bude hradených z vnútroštátnych zdrojov, čo bude odhadom v celkovej výške až 86,7 miliardy eur.


Predpisy musí ešte formálne schváliť Rada EÚ. Do platnosti vstúpia 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie