• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Eurofondy môžu pomôcť pri skresaní investičného dlhu na Slovensku, odhadujú ho na 40 miliárd eur

Eurofondy môžu pomôcť pri skresaní investičného dlhu na Slovensku, odhadujú ho na 40 miliárd eur

Zefektívnenie čerpania európskych zdrojov v najbližšom období očakáva aj primátorka Handlovej Silvia Grúberová.

1.8.2023 (SITA.sk) - Efektívne dočerpanie eurofondových peňazí z končiaceho programovacieho obdobia, ale aj nastavenie procesov v novom eurofondovom Programe Slovensko zostáva aj naďalej hlavnou prioritou súčasnej vlády. Na tlačovom brífingu po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi samospráv Trenčianskeho kraja to uviedol predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor.

„Urobíme všetko pre to, aby peniaze, na ktoré má Slovensko nárok, boli čo najskôr a čím efektívnejšie minuté a aby z nich profitovali ľudia v regiónoch," vyhlásil Ódor.

Eurofondy pomôžu skresať investičný dlh

Podľa vicepremiérky Lívie Vašákovej vedia eurofondové financie pomôcť pri skresaní investičného dlhu na Slovensku, ktorý odhadujú na 40 miliárd eur.

„Bez efektívnej spolupráce so samosprávami nie je možné tieto peniaze umiestňovať do územia a práve preto som mala viacero stretnutí so zástupcami samospráv, ktorých spätnú väzbu premietame do jednotlivých výziev," poznamenala Vašáková.

Ako príklad uviedla výzvu na obnovu historických a pamiatkovo chránených budov, kde upravili obsah oprávnených výdavkov aj ostatné nastavenia výzvy tak, aby sa stala atraktívnejšou.


„Táto výzva včera skončila a evidujeme mimoriadny záujem zo strany samospráv. Aj preto s tímom ministra Balíka hľadáme cestu, aby sme podobnú výzvu vedeli vyhlásiť aj z Operačného programu Slovensko," doplnila Vašáková.

Zdroje z eurofondov očakávajú aj predstavitelia miest

„Výzvou, ktorá môže byť čerpaná donekonečna na celom Slovensku, je výzva na rekonštrukciu verejných budov s cieľom zníženia ich energetickej náročnosti. Nielen budovy materských či základných škôl, ale aj kultúrnych domov či mestských a obecných úradov sú naďalej v pretrvávajúcom režime investičného dlhu a podobne je to aj s mestskými komunikáciami," uviedla Grúberová.


Podľa jej slov samosprávy v novom programovacom období očakávajú lepšiu a flexibilnejšiu komunikáciu so štátom pri vyhlasovaní výziev, ale aj zníženie byrokratických požiadaviek pri podávaní jednotlivých projektov.


„Veľkým problémom samospráv však naďalej bude pripravovanie projektov "do šuflíka", kde samosprávy musia investovať prvotné investičné náklady. Som veľmi rada, že súčasná úradnícka vláda hľadá riešenia, ako tento stav zmeniť a zlepšiť," dodala Grúberová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie