• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

EÚ dosiahla prelomovú dohodu o nelegálnej migrácii, Slovensko sa však zdržalo a Šimko povedal prečo (video)

EÚ dosiahla prelomovú dohodu o nelegálnej migrácii, Slovensko sa však zdržalo a Šimko povedal prečo (video)

Táto otázka predstavovala jednu z najdlhšie trvajúcich politických kríz v rámci Európskej únie.

9.6.2023 (SITA.sk) - Krajiny Európskej únie dosiahli vo štvrtok prelom v rozhovoroch o migrácii, keď uzavreli dohodu o pláne rozdeliť zodpovednosť za migrantov vstupujúcich do Európy bez povolenia. Táto otázka predstavovala jednu z najdlhšie trvajúcich politických kríz v rámci Európskej únie. Jej predstavitelia informovali o dohode vo štvrtok neskoro večer.

„Žiaden členský štát sa nedokáže sám vyrovnať s problémami migrácie. Krajiny v prvej línii potrebujú našu solidaritu. A všetky členské štáty sa musia môcť spoľahnúť na zodpovedné dodržiavanie dohodnutého pravidla. Som veľmi rada, že na tomto základe sme sa dohodli na našej vyjednávacej pozícii,“ povedala švédska ministerka pre migráciu Maria Malmer Stenergard.

Spoločný postup celej EÚ

Nariadenie o azylovom konaní stanovuje v celej EÚ spoločný postup, ktorý musia členské štáty dodržiavať, keď ľudia žiadajú o medzinárodnú ochranu. Zjednodušuje procesné opatrenia a stanovuje normy pre práva žiadateľa o azyl, napríklad poskytnutie služby tlmočníka alebo právo na právnu pomoc a zastúpenie.

Spomenuté nariadenie o azylovom konaní tiež zavádza povinné hraničné postupy s cieľom rýchlo posúdiť na vonkajších hraniciach EÚ, či sú žiadosti neopodstatnené alebo neprípustné. Osoby, na ktoré sa vzťahuje azylové hraničné konanie, nie sú oprávnené vstúpiť na územie členského štátu. Celkové trvanie azylového konania a hraničného konania by nemalo byť dlhšie ako šesť mesiacov.

Nový mechanizmus solidarity

Na vykonávanie hraničných konaní musia členské štáty vytvoriť primeranú kapacitu, čo sa týka prijímania a ľudských zdrojov, ktoré sú potrebné na preskúmanie identifikovaného počtu žiadostí a na výkon rozhodnutí. Na úrovni EÚ je táto primeraná kapacita 30-tisíc.

Na vyváženie súčasného systému, v ktorom je za veľkú väčšinu žiadostí o azyl zodpovedných niekoľko členských štátov, sa navrhuje nový mechanizmus solidarity, ktorý je jednoduchý, predvídateľný a funkčný. Bude existovať minimálny ročný počet premiestnení z členských štátov, z ktorých väčšina osôb vstupuje do EÚ, do iných krajín bloku, ktoré sú takýmto príchodom menej vystavené.

Slovensko sa zdržalo hlasovania

Slovensko sa však pri hlasovaní o azylovej reforme zdržalo. Migrácia do EÚ a výzvy spájané s ňou boli hlavnou témou zasadnutia Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu. Kľúčovou témou rokovania bolo rozhodovanie o návrhoch dvoch nariadení v oblasti azylovej reformy, s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová, schválenie nariadení na úrovni ministrov je len prvý krok. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou a výsledok bude posudzovaný všetkými štátmi EÚ.

Červená čiara prekročená nebola

„Hlavnou témou rokovania ministrov vnútra bolo rozhodovanie o všeobecnom smerovaní k dvom kľúčovým legislatívnym aktom v oblasti azylovej reformy, s cieľom zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou,“ vysvetlil minister vnútra Ivan Šimko a dodal, že pre Slovensko sú niektoré ustanovenia aj naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné a to aj preto, že mandát súčasnej vlády je limitovaný.


„Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch,“ povedal na rokovaní Šimko. „Slovensko sa preto pri hlasovaní zdržalo. Aj keď naša hlavná červená čiara a tou sú povinné kvóty, prekročená nebola. Dnes je už všeobecná zhoda, že povinné relokácie nie sú cestou pre riešenie migračných tokov do EÚ, čo Slovensko od začiatku požadovalo," uzavrelo MV SR.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie