• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Envirorezort odmieta návrhy Sme rodina a OĽaNO, najzásadnejšia zmena v stavebnej legislatíve sa nemôže diať cez vládnu krízu

Envirorezort odmieta návrhy Sme rodina a OĽaNO, najzásadnejšia zmena v stavebnej legislatíve sa nemôže diať cez vládnu krízu

Predmetnými poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi sa podľa ministerstva negujú aj politické dohody, na základe ktorých sa minulý rok prijímali reformy územného plánovania a výstavby.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta poslanecké pozmeňujúce návrhy hnutí Sme rodina a OĽaNO, keďže podľa rezortu výrazne oslabujú verejnú kontrolu nad stavebným konaním a záujmy životného prostredia podriaďujú záujmom výstavby.

Ministerstvo to uvádza v tlačovej správe. Zároveň pripomína, že proces posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie by podľa návrhov vykonával výhradne Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

V čase vládnej krízy

„Tieto poslanecké návrhy, preložené na konci piatkovej (5. mája) schôdze Národnej rady SR, predstavujú najzásadnejšiu zmenu v legislatíve životného prostredia za ostatných 30 rokov. Táto zásadná zmena sa však deje v čase vládnej krízy, keď o nich môžu rozhodnúť – s ohľadom na absenciu spoločnej vôle koalície – najmä tie politické sily, ktoré občania odmietli v minulých voľbách,“ konštatuje envirorezort.

Predmetnými poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi sa podľa ministerstva negujú aj politické dohody, na základe ktorých sa minulý rok prijímali reformy územného plánovania a výstavby.

Na úkor ochrany životného prostredia

Centralizácia kompetencií pod Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorého predseda má byť podľa poslaneckého návrhu neodvolateľným počas sedemročného funkčného obdobia, podľa rezortu životného prostredia vylučuje spod kontroly občanov proces tvorby krajiny, aj ochranu životného prostredia.


„Stavebný úrad by naviac rozhodoval o všetkých zásahoch do životného prostredia, vyvolaných výstavbou, hoci na to nemá žiadne odborné kapacity,“ zdôraznilo ministerstvo.

Taktiež uvádza, že navrhovaná legislatíva zakladá systémový konflikt záujmov pri posudzovaní EIA, keďže proces posudzovania vplyvov stavieb na životné prostredie sa bude viesť orgánom určeným na podporu výstavby, nie ochranou životného prostredia.


Rezort zároveň zdôraznil, že poslanecké návrhy sú odôvodnené „na základe požiadavky stavebného sektora“. „Poslanecká iniciatíva ide proti trendom ostatných krajín Európy, v ktorých zefektívnenie povoľovacích konaní nejde na úkor ochrany životného prostredia,“ dodal envirorezort.

Navrhovaná reforma stavebnej legislatívy má zosúladiť osobitné právne predpisy so schválenými zákonmi o územnom plánovaní a výstavbe, odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy v osobitnej právnej úprave a reflektovať zmeny v procesoch územného konania a výstavby.


Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2023 vo vzťahu k niektorým zmenám v zákone o hlavnom meste SR Bratislave a od 1. apríla 2024 v ostatných častiach novely, kedy budú účinné aj nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie