• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Energetické spoločnosti očakávajú veľký záujem o dotácie na kúpu OZE, domácnosti by mali zvážiť niekoľko vecí

Energetické spoločnosti očakávajú veľký záujem o dotácie na kúpu OZE, domácnosti by mali zvážiť niekoľko vecí

Domácnosti by si mali podľa VSE vybrať pre inštaláciu technológií ako fotovoltické panely či tepelné čerpadlá spoľahlivého dodávateľa.

Energetické spoločnosti sa už pripravujú na očakávaný enormný záujem zo strany slovenských domácností o dotácie na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Po spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) ponúka predregistráciu domácností do pokračovania projektu Zelená domácnostiam už aj Východoslovenská energetika (VSE).

„O poukážky budú môcť žiadať domácnosti na celom Slovensku, teda po novom už aj v Bratislavskom samosprávnom kraji. Očakáva sa enormný záujem zo strany domácnosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková.

Splnenie podmienok

Domácnosti, ktoré chcú získať dotáciu na malé OZE, by si mali odpovedať na šesť základných otázok. Podľa východoslovenských energetikov by sa domácnosť v prvom rade mala uistiť, či jej projekt spĺňa všetky podmienky.

„Overte si, či spĺňate všetky požiadavky na získanie dotácie. To môže zahŕňať rôzne kritériá ako napríklad druh domácnosti, príjmový limit, typ technológie alebo opatrenia a podobne,“ dodala Šulíková.

Efektívnosť a udržateľnosť

Domácnosť by si mala jasne stanoviť finančné limity a plán pre svoj projekt. Štátne dotácie môžu totiž pokryť iba časť nákladov, a preto je dôležité mať realistický pohľad na celkové náklady a vlastný podiel financovania. Pri výbere technológií a opatrení by mala domácnosť dbať na ich energetickú efektívnosť a dlhodobú udržateľnosť.

„Zamerajte sa na investície, ktoré vám nielen pomôžu ušetriť peniaze na dlhú dobu, ale aj znižujú spotrebu energie a prispievajú k ochrane životného prostredia,“ doplnila Šulíková.

Pozor na špecifické povolenia

Domácnosti by si mali podľa VSE vybrať pre inštaláciu technológií ako fotovoltické panely či tepelné čerpadlá spoľahlivého dodávateľa. „Skúmajte recenzie a referencie, aby ste sa uistili, že budete mať kvalitnú inštaláciu a servis,“ konštatovala Šulíková.

Pri realizácii projektu by mala domácnosť dodržiavať všetku relevantnú legislatívu a stavebné normy. Niektoré technológie môžu totiž vyžadovať špecifické povolenia alebo certifikácie.

„Napríklad pri fotovoltike treba podať žiadosť aj na distribútora elektriny daného územia,“ upozornila Šulíková, podľa ktorej by si mala domácnosť v neposlednom rade pred získaním dotácie premyslieť, aké úspory jej nové technológie a opatrenia prinesú v budúcnosti.

K dispozícii bude vyše 180 miliónov eur

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra podporovať kúpu a inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny s výkonom do 10,8 kilowattov ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny. Podporené by mali byť taktiež zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v domácnosti ako sú tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a kotly na biomasu.

V súčasnosti sa už môžu do pokračovania projektu Zelená domácnostiam registrovať zhotovitelia a predajcovia podporovaných malých OZE. Do konca augusta by mali byť zverejnené podmienky čerpania dotácií. V novom projekte Zelená domácnostiam bude na poukážky pre domácnosti k dispozícii vyše 181 miliónov eur.

Od roku 2015 bolo prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53-tisíc inštalácii sumou viac ako 111 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie