• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Energetická kríza sa podpísala pod ziskovosť štátnych firiem, medzi najstratovejšími sú Slovenské elektrárne či SEPS

Energetická kríza sa podpísala pod ziskovosť štátnych firiem, medzi najstratovejšími sú Slovenské elektrárne či SEPS

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády.

Energetická a inflačná kríza sa podpísali pod ziskovosť štátnych firiem.

Podľa analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy dosiahol ich celkový zisk po zdanení v predošlom roku 464 mil. eur.

Ide o najnižšiu úroveň prinajmenšom od roku 2018. V roku 2021 sa zisk vyšplhal na 690 mil. eur, medziročne sa znížil o 226 mil. eur, teda o 33 %.

Pokles energetiky a zdravotníctva

Zo 137 skúmaných spoločností sa na poklese najviac podieľali firmy z energetiky – Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Slovenské elektrárne a Stredoslovenská energetika Holding a zo zdravotníctva – Všeobecná zdravotná poisťovňa a Debitum.

Medziročný pokles naopak zmiernil nárast zisku plynárenských spoločností, teda Slovenského plynárenského priemyslu a SPP Infrastructure a firmy Vodohospodárska výstavba, ktorá zarobila najmä vďaka nárastu ceny silovej elektriny.

Najziskovejší a najstratovejší podnik

„Pri pohľade na celé päťročné obdobie 2018 až 2022 mala najvyšší zisk firma SPP Infrastructure, ktorá sa venuje distribúcii, preprave, skladovaniu a ťažbe plynu. V sledovanom období dosiahla zisk 1,426 mld. eur,“ konštatuje inštitút.


Najstratovejším podnikom bola firma Debitum, štátom založená spoločnosť na oddlžovanie zdravotníckych zariadení s kumulatívnou stratou 495 mil. eur.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie