• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Dravcom sa na Slovensku tento rok darí, po rokoch hlásia ochranári úspech a desiatky nových prírastkov

Dravcom sa na Slovensku tento rok darí, po rokoch hlásia ochranári úspech a desiatky nových prírastkov

„Dôležitá otázka je návštevnosť a (ne)rešpektovanie usmernení z dôvodu ochrany predovšetkým sokola kobcovitého a dropa veľkého.

Sokol kobcovitý nazývaný aj červenonohý patrí medzi ohrozené druhy. V roku 2012 nebol známy žiaden hniezdiaci pár, ani minulý rok nebol veľmi priaznivý.

Našťastie sa sokol dočkal lepších podmienok a tento rok pribudlo 53 mláďat.

Jeden dobrý rok neznamená výhru

„V aktuálnom roku sme do databázy poznačili 17 párov – 16 si vybralo búdku, jeden dal prednosť hniezdu vrany popolavej. 15 párov hniezdilo úspešne (odchovali mláďatá). Zaznamenali sme najvyššiu priemernú hniezdnu úspešnosť od roku 2016. Čo sa týka celkového počtu mláďat 53, ide po roku 2019 o druhú najúspešnejšiu sezónu od roku 2004, odkedy sa evidujú výsledky systematického monitoringu.

V rokoch 2020 a 2021 vyletelo iba 35 a 19 mláďat. Tieto čísla pekne dokumentujú fakt, že jeden dobrý rok ešte neznamená výhru. Smerodajný je viacročný trend a nevyhnutné sú systematické, odborné opatrenia s dlhodobým efektom,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Všetky mláďatá sa ochrancom dravcov podarilo označiť ornitologickými krúžkami, čo pomáha získať informácie o pohybe sokolov. Vďaka tomu im môžu zlepšiť životné podmienky.

Pribudnú nové hniezda a stromy

Poznatky najnovšie využívajú v projekte LIFE Steppe on border. Realizuje sa na Slovensku a v Maďarsku, finančne ho podporila aj Európska únia.

V území pribudnú nové hniezdne príležitosti v podobe búdok a približne 3 000 nových stromov či kríkov. Na projekte za slovenskú stranu spolupracuje mesto Bratislava, SOS/BirdLife Slovensko a Štátna ochrana prírody SR.

„Dôležitá otázka je návštevnosť a (ne)rešpektovanie usmernení z dôvodu ochrany predovšetkým sokola kobcovitého a dropa veľkého. Vyrušovanie hniezdiaceho, zimujúceho, či odpočívajúceho vtáctva je v súčasnosti problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Projektový tím komunikuje so všetkými dotknutými skupinami a mestskými časťami pri tvorbe návrhu na zosúladenie záujmov všetkých strán,“ uzatvára Chavko.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie