• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Dovozná cena ukrajinskej pšenice bola vlani o pätinu nižšia ako európske ceny

Dovozná cena ukrajinskej pšenice bola vlani o pätinu nižšia ako európske ceny

Preprava ukrajinského obilia pred zberom budúcej úroky bola nevyhnutnosťou tak pre Ukrajincov, ako aj pre upokojenie situácie na medzinárodných trhoch.

Importéri vlani nahlásili dovoz 405-tisíc ton kukurice, 72-tisíc ton pšenice či 14-tisíc ton jačmeňa z Ukrajiny na Slovensko. Vyplýva to z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat.

Prioritným zámerom zvýšených dovozov obilnín bol tranzit do tretích krajín. Nemožno vylúčiť, že časť zostala na slovenskom vnútornom trhu. Najmä, keď rozhodovala nižšia cena. Priemerná cena dovážanej pšenice, zaevidovaná na hranici, bola o viac ako pätinu nižšia v porovnaní s európskymi cenami.

Lacnejšie ukrajinské agroprodukty zmenili cenové podmienky v domácom aj európskom agropotravinárskom sektore. Rýchlo rastúce ceny potravín pre konečného spotrebiteľa však nepribrzdili.

Výzva Európskej komisii

Domácim poľnohospodárom zostala na skladoch časť starej úrody obilia, ktorú nedokážu predať za rentabilné ceny. Agropotravinárske samosprávy Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvátska a Rumunska vo výzve Európskej komisii preto apelovali na urýchlené obnovenie dovozných ciel a kvót na agropotravinárske výrobky z Ukrajiny.


Európska komisia reagovala dočasným zákazom dovozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien z Ukrajiny do piatich členských krajín v jej susedstve. S výnimkou Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska a Bulharska naďalej platí voľné obchodovanie s týmito produktami v EÚ.


Poľnohospodári vidia riešenie aj v úplnom zapojení Ukrajiny do Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ so všetkými jej povinnosťami a dôsledkami. Pre ukrajinských poľnohospodárov by to znamenalo dodržiavať normy, ktoré platia v EÚ.

Pritom environmentálne pravidlá, platné od tohto roka, sú prísnejšie a finančne náročnejšie. Ťažkosti s ich plnením majú aj slovenskí farmári.

Neosiata plocha na Ukrajine

Vyhliadky budúcej produkcie ukrajinského obilia sú o tretinu nižšie než z predchádzajúcej úrody a o polovicu nižšie oproti predvojnovému stavu.


Ako uvádza Rada Európskej únie, pred inváziou ukrajinskí poľnohospodári osiali jarnými plodinami takmer 17 miliónov hektárov. To je triapolkrát viac ako rozloha Slovenska. Vlani osiali menšiu plochu o 22 percent. Neosiate polia majú rozlohu 2,8 milióna hektárov, čiže ako 60 percent územia celého Slovenska a takmer ako rozloha Belgicka.


Výpadok ukrajinskej úrody nie je priaznivým signálom pre konečného spotrebiteľa. Ceny potravín to udrží na vyšších úrovniach, nedostatok potravín v krajinách EÚ však nehrozí. Európska únia nie je odkázaná na dovoz obilnín z tretích krajín. V produkcii väčšiny poľnohospodárskych produktov je dlhodobo sebestačná.


Sebestačnosť Európskej únie pri vybraných komoditách (%).

Koridory solidarity

Až do vlaňajšej liberalizácie obchodu EÚ s Ukrajinou bol dovoz ukrajinských agroproduktov do EÚ na minimálnej úrovni. Na tranzit obilnín po súši nebol dôvod až do blokády ukrajinských čiernomorských prístavov zo strany Ruska.


Ukrajina dovtedy prevážala 90 percent svojho poľnohospodárskeho vývozu po mori. Ruská vojenská invázia na Ukrajinu ohrozila globálnu potravinovú sebestačnosť, preto sa zmenili obchodné trasy poľnohospodárskeho vývozu z ukrajinskej obilnice.


Začiatkom marca minulého roku, pár dní po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu, ministri poľnohospodárstva EÚ vyjadrili jednomyseľnú solidaritu s Ukrajinou a začali uvažovať o opatreniach na medzinárodnej úrovni. EÚ už koncom mája 2022 liberalizovala obchod s Ukrajinou.

Pozastavila všetky clá, zrušila kvóty a rozhodla o uplatňovaní spoločných pravidiel na dovezené ukrajinské komodity. Komisia zároveň vytvorila pozemné koridory solidarity medzi EÚ a Ukrajinou, aby prekonala blokádu ukrajinských čiernomorských prístavov. Pozemní prepravcovia dnes prepravujú takmer polovicu poľnohospodárskeho vývozu z Ukrajiny.


Preprava ukrajinského obilia pred zberom budúcej úroky bola nevyhnutnosťou tak pre Ukrajincov, ako aj pre upokojenie situácie na medzinárodných trhoch. Uvoľnením blokády sa zmiernil rast cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie