• Dnes je: Utorok 20. februára 2024 meniny má Lívia

Do Tatier sa po desaťročiach sa vráti reliéf, dopomohol k tomu objav v Maďarsku

Do Tatier sa po desaťročiach sa vráti reliéf, dopomohol k tomu objav v Maďarsku

Podľa primátora Štefaňáka je Pavilón Szilágyiho zrejme najstaršou stavbou na Hrebienku.

17.9.2023 (SITA.sk) - Národnú kultúrnu pamiatku Pavilón Szilágyiho vo Vysokých Tatrách čaká menšia obnova.

Osadiť chcú na ňom bronzový reliéf s podobizňou zakladateľa a významného podporovateľa tatranského turizmu Dezidera Szilágyiho (1840-1901) a bronzovú tabuľu.

Vyhliadkový altánok sa nachádza takmer na konci cesty vedúcej zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Pôvodný zmizol po II. svetovej vojne

Ako pre agentúru SITA povedal primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, na budúci rok si pripomenú 120. výročie od sprístupnenia altánku verejnosti.

Reliéf s podobizňou Szilágyiho dalo vyrobiť občianske združenie Sine Metu podľa makety reliéfu objavenej v Maďarsku. Ten pôvodný zo stavby zmizol po druhej svetovej vojne.

Podľa primátora Štefaňáka je pavilón zrejme najstaršou stavbou na Hrebienku. Reliéf s tabuľou by mal byť na nej umiestnený do konca roka.

Splniť musia všetky podmienky

„Občianske združenie chcelo kópiu osadiť, keďže však ide o národnú kultúrnu pamiatku, musí splniť všetky podmienky a mať povolenia všetkých dotknutých orgánov,“ vysvetlil primátor, podľa ktorého chce združenie následne reliéf darovať mestu. Krajský pamiatkový úrad v Prešove už osadenie povolil.

Šesťboký pavilón s kamennou podnožou a kovovou konštrukciou sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu.

Postavený bol z iniciatívy prvej turistickej organizácie v danom území – Uhorského karpatského spolku, ktorý vznikol pred 150 rokmi. Ide o pamiatku na uhorského ministra spravodlivosti, liberálneho politika, predsedu parlamentu, univerzitného profesora, ale aj milovníka a propagátora Tatier Szilágyiho.

V minulosti tam už reliéf bol

„Vypracovaním projektu a realizáciu pomníka, koncipovaného zároveň ako vyhliadkový pavilón bol poverený Gedeon Majunke, staviteľ zo Spišskej Soboty,“ uvádza sa vo verejnej vyhláške pamiatkového úradu. Do užívania bol odovzdaný 7. augusta 1904.

V minulosti sa na ňom už reliéf s podobizňou spomínaného politika nachádzal. V rokoch 1932 a 1937 tam boli osadené aj pamätné tabule venované funkcionárom spolku Mikulášovi Fischerovi, Františkovi Dénešovi, Mikulášovi Szontághovi, st. a Michalovi Guhrovi.

Odstránili ich po skončení druhej svetovej vojny za neznámych okolností. Pavilón bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2011.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 20. február 2024

horoskopy na dnes utorok 20 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Napriek menším nedorozumeniam i stresom dokážete nemožné. Stačí, aby ste sa len trochu ovládali. Informácie, ktoré získate, sa vám podarí výhodne využiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaše činy súvisiace so vzťahmi budú mimoriadne úspešné. V zamestnaní sa vám núka vynikajúca ponuka. Mali by ste sa do nej pustiť z plných síl.

Rak 22.6. - 22.7.

Každý pohľad na byt vás bude nabádať do jeho vylepšovania. Zajtrajší deň si vyhradíte na regeneráciu síl. Konečne sa dostanete k oddychovému čítaniu.
Všetky Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie