• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Do Tatier sa po desaťročiach sa vráti reliéf, dopomohol k tomu objav v Maďarsku

Do Tatier sa po desaťročiach sa vráti reliéf, dopomohol k tomu objav v Maďarsku

Podľa primátora Štefaňáka je Pavilón Szilágyiho zrejme najstaršou stavbou na Hrebienku.

17.9.2023 (SITA.sk) - Národnú kultúrnu pamiatku Pavilón Szilágyiho vo Vysokých Tatrách čaká menšia obnova.

Osadiť chcú na ňom bronzový reliéf s podobizňou zakladateľa a významného podporovateľa tatranského turizmu Dezidera Szilágyiho (1840-1901) a bronzovú tabuľu.

Vyhliadkový altánok sa nachádza takmer na konci cesty vedúcej zo Starého Smokovca na Hrebienok.

Pôvodný zmizol po II. svetovej vojne

Ako pre agentúru SITA povedal primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák, na budúci rok si pripomenú 120. výročie od sprístupnenia altánku verejnosti.

Reliéf s podobizňou Szilágyiho dalo vyrobiť občianske združenie Sine Metu podľa makety reliéfu objavenej v Maďarsku. Ten pôvodný zo stavby zmizol po druhej svetovej vojne.

Podľa primátora Štefaňáka je pavilón zrejme najstaršou stavbou na Hrebienku. Reliéf s tabuľou by mal byť na nej umiestnený do konca roka.

Splniť musia všetky podmienky

„Občianske združenie chcelo kópiu osadiť, keďže však ide o národnú kultúrnu pamiatku, musí splniť všetky podmienky a mať povolenia všetkých dotknutých orgánov,“ vysvetlil primátor, podľa ktorého chce združenie následne reliéf darovať mestu. Krajský pamiatkový úrad v Prešove už osadenie povolil.

Šesťboký pavilón s kamennou podnožou a kovovou konštrukciou sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu.

Postavený bol z iniciatívy prvej turistickej organizácie v danom území – Uhorského karpatského spolku, ktorý vznikol pred 150 rokmi. Ide o pamiatku na uhorského ministra spravodlivosti, liberálneho politika, predsedu parlamentu, univerzitného profesora, ale aj milovníka a propagátora Tatier Szilágyiho.

V minulosti tam už reliéf bol

„Vypracovaním projektu a realizáciu pomníka, koncipovaného zároveň ako vyhliadkový pavilón bol poverený Gedeon Majunke, staviteľ zo Spišskej Soboty,“ uvádza sa vo verejnej vyhláške pamiatkového úradu. Do užívania bol odovzdaný 7. augusta 1904.

V minulosti sa na ňom už reliéf s podobizňou spomínaného politika nachádzal. V rokoch 1932 a 1937 tam boli osadené aj pamätné tabule venované funkcionárom spolku Mikulášovi Fischerovi, Františkovi Dénešovi, Mikulášovi Szontághovi, st. a Michalovi Guhrovi.

Odstránili ich po skončení druhej svetovej vojny za neznámych okolností. Pavilón bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2011.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie